Ulbrichtet 2013-ban tartóztatták le, majd 2015-ben ítélték el életfogytiglani börtönbüntetésre egy mérföldkőnek számító amerikai büntetőeljárásban. A vád szerint a Silk Road nevű weboldalon keresztül több mint 200 millió dollár értékű illegális kereskedelmet bonyolítottak le,
főként kábítószerek adásvételével, bitcoin felhasználásával.
Trump a Truth Social platformon közzétett bejegyzésében kritizálta az Ulbricht elítélésén dolgozó személyeket, és közölte, hogy a kegyelem
teljes és feltétel nélküli.
Az elnök személyesen hívta fel Ulbricht édesanyját, hogy tájékoztassa a döntésről.
A Silk Road 2011 és 2013 között működött, és az ügyészek szerint több mint 100 000 ember használta illegális kábítószerek és más tiltott szolgáltatások vásárlására és eladására. A weboldal a Tor-hálózatra támaszkodott az anonim kommunikációhoz, és bitcoint fogadott el fizetőeszközként.
Ulbricht a tárgyalásán elismerte, hogy ő hozta létre a Silk Roadot, de ügyvédei azt állították, hogy később átadta a honlapot másoknak. A manhattani szövetségi esküdtszék 2015 februárjában bűnösnek találta találta többek között kábítószer interneten keresztül történő terjesztésében, valamint számítógépes hackertevékenységre és pénzmosásra irányuló összeesküvésben.
Trump döntése várhatóan jelentős változást jelez a kriptovaluta-szektor szabályozásában, szemben a Biden-kormányzat korábbi szigorúbb megközelítésével. A Libertariánus Párt, amely a kábítószerek legalizálását szorgalmazza, régóta kampányolt Ulbricht szabadon bocsátásáért, az ügyet a kormányzati túlkapások példájaként említve.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Andrew Harnik/Getty Images