Az uniós demográfiai kihívások kezeléséről szóló plenáris vitában Suica elmondta: a demográfia kezelése a tagállamok hatáskörébe tartozik, de az EU támogatja őket az úgynevezett demográfiai eszköztár segítségével, amelyet 2023-ban mutatott be az Európai Bizottság.
Mint mondta, a négy pillérre épülő eszköztár átfogó uniós politikai eszközöket nyújt a tagállamok számára a demográfiai változások kezelésére: az elsődleges cél a szülők támogatása, amely magában foglalja a családi élet és a fizetett munka összehangolását, a minőségi gyermekgondozás biztosítását, valamint az egészséges munka-magánélet egyensúly megteremtését.
Hozzátette, hogy a gyermekek és fiatalok támogatása érdekében elengedhetetlen a készségek fejlesztése, a munkaerőpiacra való belépés elősegítése és a megfizethető lakhatás biztosítása, hiszen például a belvárosi lakások bérleti díja egyre magasabb. Az Európai Gyermekgarancia kezdeményezés célja a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem, amely garantálja a gyermekek számára a kulcsfontosságú szolgáltatásokhoz való hozzáférést - hangsúlyozta.
Rámutatott, hogy a hosszabb élettartamú társadalmakban kiemelt jelentőségű az idősebb generációk támogatása.
Ez egyrészt azt jelenti, hogy lehetőséget kell biztosítani számukra a munkaerőpiacon való aktív részvételre, másrészt biztosítani kell a megfelelő nyugdíjakat és az elérhető, magas színvonalú hosszú távú gondozást - tette hozzá.
Véleménye szerint a munkaerőhiány problémájának kezelése érdekében a legális migráció szerepe is fontos.
Bár az uniós foglalkoztatottsági szint új rekordot ért el, a vállalatok - különösen a kis- és középvállalkozások - több mint fele munkaerőhiánnyal küzd. A nem EU-s országokból érkező legális migráció hozzájárulhat a különböző szintű munkaerőpiaci hiányok pótlásához.
Lényegesnek nevezte képzett munkaerő toborzását segítő eszközöket, például a kék kártya irányelv és a tehetségpartnerségek fejlesztését, valamint a legálisan tartózkodó migránsok integrációjának támogatását. Az eszköztár a vidéki régiók népességcsökkenésének és agyelszívásának kezelésére is összpontosít, hogy dinamikus, tehetségalapú térségekké váljanak - tette hozzá.
Szekeres Pál, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában kiemelte:
a demográfiai kihívásokra a több gyermek születése is jó válasz, míg a versenyképesség fokozására a termelékenység erősítése.
Hozzátette, hogy a demográfiai változások gazdasági hatásaira reagálva a magyar uniós elnökség alatt elfogadott Budapesti Nyilatkozat kiemeli a versenyképesség fontosságát, amelynek alapja a kis- és középvállalkozások és az innováció támogatása, valamint egy befogadó munkaerőpiac létrehozása, ahol a fogyatékossággal élők is minőségi munkahelyeket kapnak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images