John Healey védelmi miniszter a londoni alsóház képviselőinek tartott tájékoztatásában elmondta, hogy a Jantar nevű orosz hajó jelenleg is az Északi-tengeren tartózkodik, miután áthaladt a Nagy-Britannia által kijelölt tengeri gazdasági zónán.
Healey szerint egyértelműen kémhajóról van szó, amely hírszerzési adatok gyűjtésével és Nagy-Britannia kritikus fontosságú tengeralatti infrastruktúrahálózatának feltérképezésével foglalkozik.
A brit védelmi miniszter elmondta, hogy az orosz hajó hétfőn lépett be a brit gazdasági zónába a brit partoktól mintegy 83 kilométerre, és az azóta eltelt két napban a brit királyi haditengerészet két hajója, a Somerset nevű fregatt és a Tyne járőrnaszád folyamatosan követi.
Healey hangsúlyozta, hogy az orosz hajó tartja magát a nemzetközi tengerhajózási szabályokhoz, de már novemberben is észlelték, amint a brit tengeralatti infrastruktúra feletti vizeken "kószált".
A miniszter elmondta: amikor a Jantar novemberben először tűnt fel a brit partok mentén, az ő személyes felhatalmazása alapján egy brit tengeralattjáró az orosz hajó közelében a felszínre emelkedett, ezzel is jelezve a Jantar személyzetének, hogy a brit haditengerészet a hajó "minden mozdulatát figyeli".
Akkor a Jantar a Földközi-tenger felé távozott, de a héten visszatért, áthaladt a Doveri-szoroson, és jelenleg holland vizeken já
- mondta szerdán a brit védelmi tárca vezetője.
A londoni védelmi minisztérium és a külügyi tárca minapi közös tájékoztatása szerint az idei év első hetében brit vezetéssel elkezdődött az észak-európai tengeralatti infrastruktúra aktív figyelése az utóbbi időszakban észlelt rongálódások nyomán.
A londoni bejelentés szerint a Közös Expedíciós Haderő (Joint Expeditionary Force, JEF) nevű észak-európai katonai szövetség aktiválta a tengerfelszín alatti vezetékrendszereket potenciálisan fenyegető veszélyek azonosítására szolgáló nyomkövető rendszerét, és elkezdte az orosz "árnyékflotta" - vagyis az ukrajnai háború miatt érvénybe léptetett nemzetközi szankciók kikerülésével nyersanyagokat szállító orosz hajók - mozgásának megfigyelését.
Ennek közvetlen előzményeként karácsony napján károsodás érte a Finnországot Észtországgal összekötő Estlink 2 tengeralatti villamosvezetéket. A finn kormány azt gyanítja, hogy a kábelt az Eagle S nevű, a Cook-szigetek zászlaja alatt közlekedő, de az Európai Unió szerint Oroszország árnyékflottájához tartozó tartályhajó horgonya rongálhatta meg. A finn hatóságok szabotázs gyanúja miatt feltartóztatták tartályhajót.