Az elmúlt évtizedekben a rákbetegségek kezelésében elért előrelépéseknek köszönhetően jelentősen javultak a túlélési esélyek. A tünetek jobb felismerése, valamint a kezelésekhez és ellátáshoz való szélesebb körű hozzáférés mind hozzájárultak ehhez a pozitív tendenciához. Azonban a kezelések mellékhatásai, különösen a szívre és az izmokra gyakorolt negatív hatások továbbra is befolyásolhatják a betegek túlélési esélyeit.
Egy nagyszabású adatelemzés, amely közel 47 000, különböző típusú és stádiumú rákbetegségben szenvedő pácienst vizsgált, arra a következtetésre jutott, hogy
az izomerő és a jó fizikai erőnlét jelentősen csökkenti a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázatát.
Az eredményeket a British Journal of Sports Medicine című szakfolyóiratban tették közzé.
A kutatók az ausztráliai Edith Cowan Egyetem vezetésével azt vizsgálták, hogy az izomerő és a kardiorespiratorikus fittség összefüggésbe hozható-e az alacsonyabb halálozási kockázattal, illetve hogy a rák típusa és stádiuma befolyásoló tényező-e ebben a kérdésben. Az elemzésbe 42 releváns, angol nyelven megjelent tanulmányt vontak be.
Az eredmények szerint a jó izomerővel és magas szintű kardiorespiratorikus fittséggel rendelkező betegek 31-46%-kal kisebb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból, mint a gyenge fizikai állapotban lévő társaik.
Ez a pozitív hatás a 3. vagy 4. stádiumú rákos betegeknél 8-46%-os, míg a tüdő- vagy emésztőrendszeri rákban szenvedőknél 19-41%-os csökkenést jelentett a halálozási kockázatban.
Egy másik, szintén a British Journal of Sports Medicine-ben megjelent tanulmány arra mutatott rá, hogy a karcsú derékbőség (vagyis a nem elhízottság) és a rendszeres testmozgás együttesen sokkal hatékonyabban csökkenti a rák kockázatát, mintha csak az egyiket vagy a másikat alkalmaznák. A Rákkutatási Világalap által finanszírozott kutatás több mint 315 000 ember adatait elemezte.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images