Az új szíriai vezetés drasztikus lépéseket tett az Oroszországgal fennálló kapcsolatok újraértékelésére. A 2017-ben, még Bassár el-Aszad elnöksége alatt aláírt megállapodás 49 évre biztosította az orosz haditengerészet jelenlétét Tartusz kikötőjében. Ez a szerződés most bizonytalanná vált, miután Aszadot a múlt hónapban iszlamista lázadók megbuktatták.
A Shaam szíriai ellenzéki hírportál a rezsim információs minisztériumára hivatkozva közölte, hogy
a tartuszi de facto hatóságok felmondták a megállapodást, és az orosz erők azonnali kivonulását követelték.
A döntés értelmében a kikötőből származó bevételek ezentúl teljes egészében a szíriai államot illetik meg, szemben a korábbi gyakorlattal, amikor Oroszország a nyereség 65%-át kapta.
Az új szíriai vezetés jelezte, hogy felülvizsgálhatja a szerződés gazdasági hatásait az országra nézve. Moszkva egyelőre nem reagált hivatalosan a tartuszi bérleti szerződés felmondására.
Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki 2015-ben katonai beavatkozást rendelt el Szíriában Aszad rezsimjének támogatására, igyekezett csökkenteni Aszad bukásának jelentőségét.
Oroszország a rendszerváltás ellenére is elérte céljait Szíriában
- állította Putyin.
A helyzet további eszkalálódását jelzi, hogy az új szíriai kormány állítólag importtilalmat rendelt el Oroszországból, Iránból és Izraelből.
A címlapkép illusztráció, az orosz Saposnyikov marsall fregatt látható rajta. Címlapkép forrása: Getty Images