A Panama ENSZ-nagykövetsége által António Guterresnek címzett és a panamai kormány által a sajtóhoz is eljuttatott levélben azt kérik a főtitkártól,
tolmácsolja a közép-amerikai ország aggodalmát az ENSZ Biztonsági Tanácsának.
A levélben emellett leszögezik, egyetlen ország sem avatkozhat bele Panama belügyeibe.
Beiktatási beszédében Trump hétfőn leszögezte:
az Egyesült Államok vissza fogja venni a Panama-csatornát.
"Ténylegesen Kína működteti a Panama-csatornát, márpedig mi nem Kínának, hanem Panamának engedtük át az ellenőrzést, és most visszavesszük" - hangsúlyozta akkor Trump.
Ricaurte Vásquez, a csatorna irányításáért felelős vezető nem sokkal korábban cáfolta, hogy a csatornát Kína ellenőrizné és azt hangoztatta, hogy az átkelésnél minden ország azonos elbánásban részesül.
Az amerikai elnök kijelentéseire reagálva Kína hangsúlyozta: soha nem avatkozott bele a Panama-csatornát érintő ügyekbe, a működtetésébe sem.
Panama szuverenitása és függetlensége nem lehet vita tárgya, a csatorna pedig nem kerülhet egyetlen nagyhatalom irányítása alá, sem közvetlenül, sem közvetve
- szögezte le szerdán Mao Ning kínai külügyi szóvivő. Hozzátette: Peking egyetért José Raúl Mulinóval, a latin-amerikai ország államfőjével, aki hétfőn azt mondta, hogy Panama szuverenitása és függetlensége "nem eladó".
A csatorna két végpontján fekvő balboai és cristóbali kikötőt egy kínai érdekeltségű cég, a világ egyik legnagyobb kikötőüzemeltetőjének számító Hutchison Ports működteti koncessziós megállapodás alapján.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images