Közel három éven keresztül volt döntéshozó helyzetben Joe Biden amerikai elnök úgy, hogy közben Ukrajnát az orosz csapatok állandó katonai nyomás alatt tartották. A demokrata politikus a háború kirobbanásának pillanatában
három fő célkitűzést fogalmazott meg, de igazából ezek között egyáltalán nem szerepelt Ukrajna győzelme.
A lap szerint a homályos üzenetek és a többértelmű mondatok lehetőséget adtak Washingtonnak, hogy fenntartsák a támogatást, de ezzel nem kellett részletezniük, hogy mire gondolnak.
A Timenak nyilatkozott Eric Green, aki akkoriban Biden Nemzetbiztonsági Tanácsában dolgozott, és az Oroszország-politikát felügyelte:
Szándékosan nem beszéltünk a területi paraméterekről. A fontosabb cél az volt, hogy Ukrajna szuverén, demokratikus országként fennmaradjon, amely szabadon folytathatja a Nyugattal való integrációt
– mondta. Ennek oka az volt, hogy Washingtonban úgy ítélték meg, hogy az ukránok nem lenének képesek visszaszerezni a területeiket még akkor sem, ha a Nyugat jelentős támogatásokat ad.
A második és harmadik nagy cél az volt, hogy a Kijev mögött álló országok egységesek maradjanak, valamint elkerüljék a konfliktust Oroszországgal. Green szerint Biden igazából elérte ezt a három célt. Hozzátette, hogy hiába teljesítette az elképzeléseit az amerikai elnök, az emberek szájíze keserű marad, mivel nem igazán gondolják mindezeket sikernek. Ezzel vélhetően Ukrajnában is egyetértenek, ahol a csalódottság fokozatosan emelkedik, ráadásul teljesen kiszámíthatatlan, hogy milyen jövő vár rájuk. Ezt a véleményt osztotta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is január elején, amikor egy podcastban arról beszélt, hogy Washington nem nyújtott Ukrajnának elegendő segítséget. Hozzá kell tenni, hogy
az Egyesült Államok nem kevés, legalább 183 milliárd dollárnyi segítséggel járult hozzá Kijev harcához az oroszok ellen.
Különösen az lehet fájó a kijevi vezetésnek, hogy 2024 őszén bemutattak egy úgynevezett „győzelmi tervet”, amely nagyban alapozott volna a nyugati fegyverekre, ám az áhított szállítmányok végül elmaradtak. Különösen azt követően reménykedtek ezekben, hogy bizonyossá vált, hogy Biden nem fog újraindulni a választáson és ezért bátrabban hozhatott volna erőteljes döntéseket. Az elnök az utolsó hónapjaiban több olyan lépéssel is élt, amelyeket már régóta vártak tőle, de azelőtt nem történt meg, ilyen volt például a nyugati rakéták használatának engedélyezése Oroszország területe ellen. Összességében arról ír a Time, hogy hiába vonulhat be Biden a történelembe azzal a kommunikációs fogással, hogy teljesültek a céljai, ez az ukrajnai érintettek körében nem aratott teljes sikert.
Címlapkép forrása: Yuri Gripas/Abaca/Bloomberg via Getty Images