A családomat könyörtelen támadásoknak és fenyegetéseknek tették ki, amelyeket kizárólag az motivált, hogy ártani akarnak nekem – ez a pártpolitika legrosszabb fajtája. Sajnos nincs okom azt hinni, hogy ezek a támadások véget érnek
- fogalmazott feltehetőleg utolsó közleményében Joe Biden Fehér Háza.
A távozó demokrata országvezető előzetes elnöki kegyelme testvéreire, James, Francis és Valerie Bidenre vonatkozik, illetve házastársaikra, Sara Jonesra és John T. Owensre vonatkozik.
E kegyelmek kiadása nem tekinthető annak elismerésének, hogy bármilyen rossz cselekedetet követtek el, és elfogadásuk nem értelmezhető félre a bűnösségük elismeréseként semmilyen bűncselekményben
- szögezte le Biden. A 82 éves politikus ma korábban arról tett bejelentést, előzetes kegyelemben részesítette a Capitolium elleni támadást vizsgáló bizottság tagjait, valamint Mark Milley-t, az amerikai hadsereg egyesített vezérkarának korábbi parancsnokát és az amerikai járványügyi hatóság volt vezetőjét, Anthony Faucit.
Biden korábban fiának, a két szövetségi pert is nyakába kapott Hunter Bidennek is széles körű kegyelmet adott.
Frissítés (19:13):
Megkegyelmezett egy amerikai őslakos aktivistának is
A leköszönő amerikai elnök hivatali ideje utolsó perceiben enyhítette továbbá a két FBI-ügynök 1975-ben történt meggyilkolása miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Leonard Peltier indián aktivista ítéletét - számol be az MTI.
Peltiernek júliusban megtagadták a büntetés enyhítését, amelyet legközelebb 2026-ban kérhetett volna ismét. A férfi ítéletét, akit a dél-dakotai Pine Ridge indián rezervátumban a rendőrökkel való szembenállás során történt kétrendbeli emberölésben találtak bűnösnek, Biden közleménye szerint házi őrizetre változtatták.
Peltier ismert indiánjogi aktivista,
az észak-dakotai chippewa indiánok szervezetének tagjaként aktív tevékenységet fejtett ki az 1960-as években alakult, az indiánok elleni rendőrségi brutalitás és diszkrimináció ellen küzdő Amerikai Indián Mozgalomban.
1975-ben két FBI-ügynököt küldtek a rezervátumba letartóztatási paranccsal, majd lövöldözés tört ki, ami után a sebesült Jack Coler és Ronald Williams ügynököket valaki közelről főbe lőtte.
Peltier Kanadába menekült, de kiadták az Egyesült Államoknak, bűnösnek találták emberölésben, és 1977-ben életfogytiglanra ítélték annak ellenére, hogy
a védelem szerint az ellene szóló bizonyítékokat meghamisították.
A Donald Trump elnöki beiktatásáról szóló tudósításunkat itt tudják követni.
Címlapkép forrása: Getty Images