Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban a drónok és az ellenük való védekezés technológiája kulcsfontosságú tényezővé vált. Mivel a hagyományos drónelhárító rendszerek többnyire a rádió és GPS jelek zavarásán alapulnak, mindkét fél olyan drónokat kezdett alkalmazni, amelyeket könnyű száloptikai kábeleken keresztül irányítanak. Ezek a "zavarásbiztos" eszközök egy orsóra tekert kábelt húznak maguk után, amely lehetővé teszi a folyamatos kommunikációt.
A száloptikás drónok elleni védekezés új kihívások elé állítja a hadseregeket. Mivel a rádiózavarás hatástalan ellenük, más módszereket kell találni a felderítésükre és kiiktatásukra. Az ukrán Kara Dag vállalat például akusztikus és vizuális jeleket befogó rendszerekkel próbálkozik. Az orosz Rádióelektronikai Ipari Minisztérium szintén hasonló megoldásokat keres.
Az akusztikus felderítés a drónok propellereinek és motorjainak jellegzetes zaját próbálja azonosítani mikrofonok segítségével. A száloptikás drónok általában hangosabbak a hagyományos társaiknál, ami megkönnyítheti az észlelésüket.
A fő problémát it az okozza, hogy a jelenleg használt mikrofonok száz méternél nagyobb távolságban csak ritkán tudják elkülöníteni a keresett zajokat a háttérzajtól.
A katonáknak tehát mindössze annyi ideje van fedezéket keresni, vagy a drónt megsemmisíteni, amíg az megtesz száz métert. Ez másodperceket jelent.
A vizuális észlelés szintén ígéretes módszer, de saját nehézségekkel küzd. A kis drónokat nehéz megkülönböztetni más repülő objektumoktól, ráadásul a száloptikát használó drónok általában alacsonyan repülnek.
Az infravörös technológia azonban segíthet: a száloptikai kábel visszaveri az infravörös fényt, ami lehetővé teszi teheti a felderítést.
Mind az akusztikus, mind a vizuális módszerek esetében kulcsfontosságú a fejlett jelfeldolgozás. A gépi tanulás és a mesterséges intelligencia alkalmazása jelentősen növelheti az észlelés hatékonyságát.
Jelenleg egyik fél sem rendelkezik kiforrott rendszerrel a száloptikás drónok elleni védekezésre. Az, hogy melyikük fejleszti ki először a hatékony megoldást, jelentős előnyhöz juttathatja a harcmezőn. Ukrajna gyors innovációs képessége és Oroszország dróntechnológiai tapasztalata egyaránt fontos tényező lehet ebben a versenyben.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images