A béketárgyalások a délnyugat-kínai Kunming városában kezdődtek szombaton a harcoló felek között, miután az MNDAA tavaly decemberben tudatta, hogy beszünteti harcát a hadsereg ellen, és kész politikai úton rendezni a konfliktust. A Három Testvér lázadószövetség egy másik csoportja, a Ta'ang Nemzeti Felszabadító Hadsereg (TNLA) egy héttel korábban már készségét mutatta a béketárgyalásokra az egykori Burmát irányító juntával. A mintegy nyolcezer harcost számláló Mianmari Nemzeti Demokratikus Szövetségi Hadsereg (MNDAA) évek óta harcol a Kínával határos északi San államban élő, kínai nyelvű kokang kisebbség autonómiájáért.
Bár Kína a mianmari junta egyik fő szövetségese, fegyvereket is szállít neki, ezzel párhuzamosan kapcsolatokat tart fenn a határaihoz közeli területeket birtokló etnikai fegyveres csoportokkal is.
Peking többször követelte a San államban folyó harcok beszüntetését. Kína közvetítésével tavaly januárban már sikerült tűzszünetet kialkudni a Három Testvér lázadószövetség és a junta között, de a harcok júniusban ismét kiújultak. A szövetség harmadik csoportja, a muszlim rohingja kisebbségi mozgalom katonai szárnyát képző Arakáni Hadsereg (AA), amely sikerrel vette fel a harcot a déli Arakán államban és az ázsiai ország több területén, folytatja a küzdelmet a junta ellen. Mianmarban azután kezdődtek a fegyveres összecsapások, hogy a hadsereg 2021. február elején, az újonnan megválasztott parlament alakuló ülése előtt erőszakkal átvette a hatalmat, és őrizetbe vette az országot irányító Aung Szan Szú Kjít, valamint több más politikai vezetőt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images