Az uniós bizottság hétfőn kiadott közleményében emlékeztetett: Kína felhatalmazta a bíróságait arra, hogy kötelező erejű globális jogdíjakat állapítsanak meg a szabványhoz nélkülözhetetlen uniós szabadalmakra vonatkozóan, a szabadalom jogosultjának hozzájárulása nélkül.
A brüsszeli testület szerint ez a lépés arra kényszeríti az innovatív európai csúcstechnológiai vállalatokat, hogy
világszinten csökkentsék az áraikat, ezáltal a kínai gyártók - véleményük szerint - tisztességtelen módon olcsóbban férhetnek hozzá az érintett európai technológiákhoz.
Az Európai Bizottság azzal magyarázta, hogy konzultációt kért a Kereskedelmi Világszervezettől, hogy a kínai lépés indokolatlanul beavatkozik az uniós bíróságok európai szabadalmi ügyekre vonatkozó hatáskörébe. Az uniós bizottság álláspontja szerint az ilyen intézkedések nem egyeztethetők össze a szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló WTO-megállapodással (TRIPS).
Mivel Kína részéről nem mutatkozott szándék a kielégítő tárgyalásos megoldásra, az EU kénytelen konzultációt kérni azzal a céllal, hogy csúcstechnológiás iparágai, különösen a távközlési ágazatban tevékenykedő vállalkozások, képesek legyenek hatékonyan gyakorolni szabadalmi jogaikat, és megvédeni innovációs befektetéseiket - tették hozzá.
Az Európai Bizottság által kért konzultáció a WTO vitarendezési eljárásának első lépése.
Ha az eljárás keretében tartott konzultációk 60 napon belül nem vezetnek kielégítő megoldásra, az EU a peres szakaszba léptetheti az eljárást, amelynek keretében kérheti a WTO-tól, hogy állítson fel egy testületet az ügy megoldására.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images