Megjelentek az előzetes adatok a német külkereskedelem 2024-es alakulásáról. Az információk szerint Berlin export és import kereskedelme tavaly elérte a 255 milliárd eurót az Egyesült Államokkal, amely 8 milliárddal nagyobb, mint a kínai kereskedelem volumene. A rangsorban ezt követően Hollandia, Franciaország és Lengyelország következik. A váltás azért is okoz meglepetést, mivel 2022-ben még majdnem elérték a 300 milliárd eurót a kínai-német kereskedelem számai, ehhez képest a legfrissebb adatok jelentős visszaesésről árulkodnak.
Különösen szembetűnő a Kínába irányuló export visszaesése, amely mintegy 6,4 százalékkal apadt, de a keleti nagyhatalomból érkező import viszont csak 0,6 százalékkal csökkent.
Kína az export tekintetében már csak az ötödik helyen áll, de az import tekintetében továbbra is vitathatatlanul vezető helyen áll. A német külkereskedelem 2024-ben összességében mintegy két százalékos visszaesést produkált. Különösen a gépjárművek, gépjárműalkatrészek és egyéb járművek Kínába irányuló exportja szenvedte el a legnagyobb csapást.
Kína a legnagyobb autóipari piac, de egyrészt a helyi termelés növekszik, másrészt a német gyártók a kínai autógyártók növekvő versenyével küzdenek
- áll a tanulmányban.
Az élelmiszerek és az elektrotechnika exportja viszont pozitívan alakult. Németországot az a veszély fenyegeti, hogy a két legfontosabb gazdasági partnere közötti újabb vámviták kiújulása esetén a frontok közé kerül:
Egyelőre nem világos, hogy a Trump vezette USA milyen mértékben veszi célba az EU-t és így Németországot is a kereskedelempolitikájában.
A GTAI szerint az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus eszkalálódásával erősödhet a Németországra nehezedő nyomás az Egyesült Államokhoz való igazodáshoz.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images