A két vezető pénteki telefonbeszélgetése során számos témát érintettek, köztük a kereskedelmet, a fentanilt és a TikTokot. Trump a hívás után optimistán nyilatkozott:
Az a várakozásom, hogy sok problémát együtt fogunk megoldani, méghozzá azonnal.
A pekingi döntéshozatalhoz közel álló források szerint felmerült annak lehetősége is, hogy az új amerikai elnök meghívja Hszit az Egyesült Államokba. A kínai vezető az invitálás nem vesz részt Trump hétfői beiktatásán, helyette Han Cseng alelnököt küldi. A kínai-amerikai kapcsolatok jelenleg feszült szakaszban vannak. A republikánus politikus a kampánya során ígéretet tett arra, hogy akár 60%-os vámokat is kivethet a kínai importra. Peking számára ezért kulcsfontosságú, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen ezek elkerülése vagy legalább mérséklése érdekében.
A két ország közötti vitás kérdések között szerepel a fentanil-kereskedelem és Tajvan helyzete is.
Trump sürgette Pekinget, hogy lépjen fel a fentanil alapanyagát szállító kínai vegyipari gyártókkal szemben. Tajvan kérdésében Hszi arra emlékeztette Trumpot, hogy "körültekintően" kezelje a helyzetet, amit nemzeti szuverenitás és területi integritás kérdésének nevezett.
A régi-új elnök várhatóan kezdetben a belpolitikai kérdésekre összpontosít majd, beleértve az új határbiztonsági intézkedéseket és a fokozott kitoloncolásokat. Tervei szerint első hivatali hetében körbeutazza az Egyesült Államokat, hogy ismertesse energiaügyi és egyéb rendeleteit. A kínai-amerikai kapcsolatok alakulása kulcsfontosságú lehet a globális politikai és gazdasági helyzet szempontjából. A várakozások szerint a két nagyhatalom vezetőjének személyes találkozója segíthet a feszültségek enyhítésében és a vitás kérdések rendezésében.
Címlapkép forrása: Thomas Peter-Pool/Getty Images