Lammy köszönetet mondott Katarnak, Egyiptomnak és az Egyesült Államoknak, hogy elősegítették a túszok szabadon bocsátását - írja az MTI.
A munkáspárti brit kormány külügyminisztere hangsúlyozta: London egyértelmű álláspontja az, hogy a fegyvernyugvási megállapodást maradéktalanul végre kell hajtani, az összes túsznak haza kell térnie és lehetővé kell tenni a segélyszállítmányok folyamatos beáramlását Gázába.
Lammy a londoni külügyi tárca által ismertetett nyilatkozatában kiemelte:
a tűzszünetnek hiteles módon el kell vezetnie az izraeli-palesztin konfliktus kétállami megoldásához,
amelynek alapján az izraeliek és a palesztinok békében élhetnek egymás szomszédságában.
A tűzszüneti megállapodás minapi kihirdetése után Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is hasonló értelmű nyilatkozatot tett, kijelentve: a figyelmet ezután arra kell összpontosítani, hogy miként lehet véglegesen a jelenleginél jobb jövőt biztosítani az izraeli és a palesztin népnek. Starmer hangsúlyozta: ezt olyan kétállami megoldásra kell alapozni, amely garantálja Izrael biztonságát és stabilitását egy szuverén és életképes palesztin állam szomszédságában. A kétállami megoldást London régóta az izraeli-palesztin konfliktus egyetlen lehetséges megoldásának tartja.
Starmer a Hamász izraeli terrortámadásának tavalyi első évfordulóján, a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapnak írt cikkében is annak a véleményének adott kifejezést, hogy a konfliktus egyetlen életképes rendezési módja a kétállami megoldás, mert csak ez törheti meg az erőszak ördögi körét, és ez nyújthat lehetőséget arra, hogy Izrael végre biztonságban élhessen a "régóta ígérgetett palesztin állam" szomszédságában.
A Hamász által 2023. október 7-én Izrael déli térségében végrehajtott terrortámadásban 1200 ember meghalt, háromezren megsebesültek. A szervezet fegyveresei Gázába hurcoltak több száz túszt, akiknek a szabadon engedése a 15 havi háború után kihirdetett tűzszünet alapján vasárnap kezdődött meg.