Az izraeli miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a teljes kabinet jóváhagyta az egyezséget, 24 miniszter szavazott mellette, nyolc miniszter pedig ellene. A szavazásra azt követően került sor, hogy az izraeli biztonságpolitikai kabinet elfogadta a gázai tűzszünetet és túszalkut péntek délután.
A tűzszüneti megállapodás hosszas tárgyalások eredménye, amelyben Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok közvetítőként vett részt. Az egyezség két szakaszból áll: az elsőben 33 túszt (civil nőket, gyerekeket, 50 év fölöttieket, sebesülteket és betegeket) engednek szabadon, cserébe Izrael is szabad lábra helyez több száz palesztint, köztük gyilkosságért elítélt férfiakat is. A második szakasz részleteiről az első fázis során folytatódnak majd az egyeztetések.
A Hamász álláspontja szerint azonban tartós tűzszünet és teljes izraeli kivonulás nélkül nem engednek szabadon minden túszt.
Az izraeli kormánykoalíció keményvonalasai bírálták a megállapodást, köztük Itamár Ben Gvír nemzetbiztonsági miniszter, aki lemondással fenyegetett, de végül kijelentette, hogy nem buktatja meg a kormányt.
Miközben a tárgyalások folytak, Izrael folytatta a Gázai övezet elleni csapásokat. Palesztin tisztviselők szerint a megállapodás nyilvánosságra hozatala utáni napon 86 ember vesztette életét. Az izraeli offenzíva kezdete óta több mint 46 ezer palesztin halt meg a gázai hatóságok szerint, míg Izraelben mintegy 1200 áldozatot követelt a 2023 októberi Hamász-támadás.
Az Egészségügyi Világszervezet tájékoztatása alapján a megállapodás értelmében jelentősen, napi 600 teherautóra lehetne növelni a Gázába érkező segélyszállítmányok számát. Ez drasztikus emelkedést jelentene a januári átlagos 51 teherautóhoz képest.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images