Az elmúlt években Kína jelentős mértékben fejlesztette a haditengerészetét, ezzel egyértelműen jelezve, hogy nagyobb befolyásra kíván szert tenni Kelet-Ázsiában. Bár a katonai járművek elsősorban a nagyhatalomtól keletre és délre található vizeken mozognak, az elmúlt években egyre több jele van annak, hogy Pekingben ennél nagyobb perspektívákban gondolkodnak. Az ősi rivális terveit nem nézik túl jó szemmel Újdelhiben, mivel szép lassan elkezdtek szivárogni a különböző „civil kutatóhajók” az Indiai-óceán felé, ami azzal fenyegeti a világ legnépesebb országát, hogy csökken a befolyása kulcsfontosságú régióban.
Great Day for India INS Surat, INS Nilgiri & INS Vagsheer Commissioned into Indian Navy today by PM Modi. INS Surat : 4 & last Destroyer of Vizag classINS Nilgiri : 1st of 7 Nilgiri Class FrigateINS Vagsheer : 6 & last of P-75 pic.twitter.com/3O2SJNjgWq
— Vivek (Singh) January 15, 2025
Az indiai vezetés egyáltalán nem ölbe tett kézzel szemlélni Kína megerősödését, ezért ők is erősítik a képességeiket a kulcsfontosságú régióban. Rajnath Singh védelmi miniszter elmondta, hogy egyre inkább az Indiai-óceán válik a nemzetközi hatalmi rivalizálás központjává.
India a legnagyobb jelentőséget tulajdonítja annak, hogy haditengerészetét erőssé tegye érdekei védelmében
– tette hozzá. Az eseményen a miniszterelnök, Narendra Modi is beszédet mondott, nagyívű terveket is felvázolt:
Három nagy haditengerészeti harcos hadrendbe állítása jelentős előrelépést jelent India azon elképzelésének megvalósításában, hogy a védelmi gyártás és a tengeri biztonság terén világelsővé váljon.
Az ország hadiflottája jelentős mértékben szorul cserére, mivel a járművek nagyrésze elöregedett. Rahul Bedi, védelmi elemző elmondta, hogy a most átadott NS Vagsheer tengeralattjáró a hatodik a francia engedéllyel épített Kalvari (Scorpene) osztályú hagyományos dízel-elektromos tengeralattjárók között. A jövőben továbbiak készülhetnek majd az indiai hajógyárakban ezekből, ezzel a helyi szakértelem terén is erősödnek.
Az Indiai-óceán kiemelkedően fontos a dél-ázsiai hatalom számára, mivel ezen keresztül zajlik a kereskedelmének körülbelül 95 százaléka.
Az elmúlt években erősödő kínai jelenlét pedig azzal fenyegeti Újdelhit, hogy esetleg sérülhetnek az érdekei, ez pedig kritikus helyzetbe sodorná Indiát.
Címlapkép forrása: Anshuman Poyrekar/ Hindustan Times via Getty Images