Az orosz lap Joe Biden január 15-ei szankciós intézkedését bontja ki: a rendelkezés során az amerikai elnök főleg orosz energiapiaci szolgáltatókat és pénzintézeteket rakott fel Amerika szankciós listáira, illetve megerősítette a nagyobb orosz bankokra és energiapiaci szolgáltatókra kirótt büntetéseket.
Az érintett szolgáltatók nagy része felkerült az Obama elnök által kihelyezett 13660-as számú rendelet szankciós listájára is, ami azt jelenti, hogy ezeket a vállalatokat csak kongresszusi felhatalmazással lehet eltávolítani a büntetőlistáról.
Az RBK által megkérdezett orosz szakértők azt fejtegetik:
az intézkedés célja kizárólag az volt, hogy az újonnan megválasztott amerikai elnök, Donald Trump, ne tudja egy tollvonással eltörölni az orosz gazdaságra 2022 után kihelyezett amerikai szankciókat.
Ha Trump a szankciók feloldásáról dönt, lehet, hogy a Kongresszus ezt nem fogja jóváhagyni, illetve ha netán pozitív elbírálást is adnak, a folyamat 30-60 napot is igénybe vehet.
A lap ismerteti: egyes elméletek szerint Donald Trump a szankciók részleges, fokozatos enyhítésével tenne “jószándékú gesztusokat” Oroszország felé, hogy a háború lezárásáról tárgyaljanak, erre most nem, vagy csak sokkal lassabban lesz lehetősége.
Mindez pedig nem csupán megnehezítheti az orosz-ukrán háború Donald Trump által elképzelt rendezését, de akár teljesen meg is akaszthatja a folyamatot.
Az RBK-nak nyilatkozó orosz szakértők egyébként összességében nagyon szkeptikus hangnemben beszélnek Trump béketeremtési terveiről: úgy látják, az amerikai elnöknek nem sok esélye lesz arra, hogy rövidtávon lezárja a háborút, hiszen nem mutatott még fel olyan béketervet, amely Oroszország számára is elfogadható lenne.
Címlapkép forrása: Kevin Dietsch/Getty Images