Trump hódítana, Kanada viszont nem repes az örömtől
Donald Trumpot csak jövőhét hétfőn, január 20-án fogják beiktatni az USA 47. elnökeként, azonban a megválasztott elnök már így is rengeteg hajmeresztő állítást fogalmazott meg arról, hogy milyen változásokat fog eszközölni elnökként.
Ezek közül talán a legnagyobb port Trump területi ambíciói kavarták.
Trump a médiában belengette, hogy az egyre jobban a globális geopolitika színterévé váló északi sarkkörön túli, Dániához tartozó szigetet, Grönlandot szívesen hozzácsatolná az USA-hoz, ami szerinte a szövetségi kormányzat egyértelmű stratégiai érdeke lenne. Tavaly karácsony előtt azt is követelte, hogy a nemrég elhunyt Jimmy Carter elnöksége alatt átadott Panama-csatornát teljes egészében adják vissza az Egyesült Államoknak.
Azonban, Trump kétségkívül legfurcsább gondolata az Egyesült Államok északi szomszédjának, Kanadának az 51. államként való csatlakoztatása volt. Az elsőre képtelenségnek hangzó ötletet először a Fox News szivárogtatta ki még decemberben, azóta pedig Trump többször is beleállt a felvetésbe. Január elején például saját közösségimédia- platformján, a Truth Social-ön tett közzé egy bejegyzést, amelyen az amerikai zászló mintájával színezett térképen az Egyesült Államok és Kanada egy országként jelenik meg.
— Donald (J.) January 8, 2025
A miniszterelnök, Justin Trudeau múlt héten bejelentett lemondása miatt igen turbulens időket élő kanadai vezetésnek finoman szólva sem tetszett a republikánus megválasztott elnök ötlete. Trudeau egyszerűen annyit mondott az esetleges csatlakozással kapcsolatban, hogy
Nem fog megtörténni.
Kanada Egyesült Államokhoz csatolásának problémáiról, valamint Trump egyéb területi ambícióival az alábbi cikkeinkben foglalkoztunk részletesen:
Mennyire pörgött rá az internet népe az 51. állam gondolatára?
Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.
Az elmúlt időben megvizsgáltuk, mennyire mozgatta meg a Google-kereséseket a Kínában az elmúlt hetekben riadalmat okozó HMPV vírus, valamint megnéztük, az immár több mint egy hete pusztító Los Angeles-i tűzvész hogyan befolyásolta a keresési intenzitást a Google-ben. Legutóbbi cikkünkben bemutattuk, hogy Trump másik nagy bővítési ígérete, Grönland csatlakoztatása az Egyesült Államokhoz hogyan befolyásolta a Google-kereséseket.
A Trump Kanadáról tett kijelentései nagy port kavartak, nem csak a két területileg is érintett országban, hanem világszerte is, amelyet jól szemléltet a globális keresési intenzitás is. Az angol nyelvű "Canada USA", "51st state" és "Canada 51st state" kifejezésekre érkező keresések láthatóan
egyszerre emelkedtek meg január elején, Trump nagy visszhangot kiváltó posztjainak megjelenésekor.
(Fontos megjegyezni, hogy azért vizsgáltuk január 5-ei kezdettel a keresési eredményeket, hogy a "Canada USA" kereséseket megmozgató január elsejei jégkorong rangadó ne legyen befolyással a végeredményre.)
Ha az USA következő, sorrendben 51. államára vonatkozó keresések területi eloszlását vizsgáljuk,
nem meglepő, hogy arányosan a legnagyobb érdeklődést Kanadában váltotta ki a téma.
Az 51. állammal kapcsolatos ("51st state") kifejezésekre az Egyesült Államokban nézve az északi, Kanadával határos államokban, többek között például
Michiganben és Wisconsinban emelkedett meg leginkább az érdeklődés.
Ha a kanadai adatokat vizsgáljuk, az internetes keresésekben egyértelmű kiugrást produkáltak a Trumpot Kanadával összekapcsoló kifejezések (pl. "Trump Canada") az elmúlt 30 napban.
Kanadában az angolon túl a francia is hivatalos nyelv, amely ugyan a jóval több angol nyelvű kereséshez viszonyítva kisebb mértékben, de megjelenik a keresési adatokban is az USA 51. államával kapcsolatosan. Az alábbi grafikonon látható, hogy a keresési intenzitás először december végén, az első sajtóhírek idején, majd Trump sorozatos utalásainak hatására, január elején ugrott meg leginkább.
Québec tartományban, ahol a hivatalos nyelv a francia, egyértelműen látszik, hogy
az ország franciaajkú lakosságának körében is megugrott az érdeklődés Trump kijelentéseivel kapcsolatban.
A cikket a Google támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images