Olyan dolgot ért el egy ázsiai nagyhatalom, amely eddig csak keveseknek sikerült
Globál

Olyan dolgot ért el egy ázsiai nagyhatalom, amely eddig csak keveseknek sikerült

MTI
Indiának csütörtökön egy tesztküldetés keretében sikerült Föld körüli pályán összekapcsolnia két műholdat, amellyel az ázsiai ország lett a negyedik, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után, akinek sikerült egy hasonló dokkoló műveletet végrehajtania. A "történelmi" eseményként értékelt küldetés kulcsfontosságú lehet az ország holdmisszióra és űrállomásra vonatkozó tervei szempontjából.

Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) csütörtökön "történelmi pillanatnak" nevezte a SpaDeX (Space Docking Experiment) nevű sikeres küldetést, amely során két kis méretű műhold találkozott, miközben azok a Föld körül keringtek.

Ezzel India lett a negyedik ország a világon, amely sikeresen végrehajtott egy föld körüli pályán történő dokkolást.

Ezt a műszaki bravúrnak számító műveletet korábban csak Oroszország, az Egyesült Államok és Kína tudta végrehajtani.

Az eseménnyel kapcsolatban Narendra Modi, India miniszterelnöke is megszólalt, aki az X (korábban Twitter) közösségi oldalon gratulált

az ISRO tudósainak és az egész űrközösségnek.

A miniszterelnök azt is hozzátette, hogy ez jelentős előrelépés India elkövetkező évekre tervezett űrmissziói számára. India az elmúlt években igyekszik a legnagyobb hatalmak közé felérni az űrkutatás során. 2023-ban az indiai Csandraján-3-as leszállóegységnek a történelemben először sikerült landolnia a Hold déli pólusához közel, ahonnan azóta már adatokat is szolgáltatott a Hold geológiájával kapcsolatban.

A jelenlegi küldetés során Föld körüli pályára állított két, egyenként 220 kg tömegű kis űreszközt december 30-án indította az űrbe egy indiai PSLV-60 típusú rakéta az India keleti partvidékén lévő Szriharikota-szigeti indítóállásról. A műszaki okokból késleltetett manőver január 12-én kezdődött, miközben a két műhold óránkénti több mint 28 ezer kilométeres sebességgel, a Földtől 470 kilométeres magasságban haladt.

A SpaDeX nevű küldetés célja a két kis űreszköz találkozásához, dokkolásához és szétválasztásához szükséges technológia kifejlesztése és tesztelése volt

- közölte az ISRO. A technológiát az indiai űrügynökség a 2028-ra tervezett Csandraján-4 küldetése során használhatja fel, amely során nem csak helyben tanulmányozná a holdi kőzetetek összetételét, hanem vissza is hozná a mintákat a Földre. Bár az űrkutatásban gyakori, hogy a küldetések akár sok évet is csúsznak, India ambíciózus űrprogramjának fő céljai szerint, a távol-keleti ország 2025-re tervezi az első emberes űrrepülését, 2034-re egy űrállomást állítanának üzembe a Föld körül, 2040-ben pedig az első emberes Hold-küldetésükre is sort kerítenének.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

Jön a Trump-recesszió?

Donald Trump sokat ígért, a világ most azt találgatja, hogy ezekből mit fog konkrétan megvalósítani. A leendő elnök nincs könnyű helyzetben, a munkaerőpiaci helyzettel és... The post Jön a T

RSM Blog

Számvitel 2025 - mi változott?

Összefoglaltuk a legfontosabb, 2025-ben életbe lépő számviteli változásokat, melyeket minden társaságnak érdemes év elején a vállalat könyvelési, könyvvizsgálati rendszerébe illeszteni.

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Akkora stratégiai vereséget szenvedhet hamarosan Ukrajna, hogy ezt még a háború után is érezni fogják

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Forint, euró, dollár – Hogyan lovagold meg a devizapiac hullámait?

Megtudhatod, hogyan hatnak egymásra a forint, az euró és a dollár, és milyen tényezők mozgatják az árfolyamokat.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Ukrajnai harckocsi