Jun Szogjol elnököt szerda este szállították a szöuli fogdába, miután megtagadta az együttműködést a nyomozó hatóságokkal. Ügyvédje közlése szerint az elnök nem kíván részt venni a csütörtökre tervezett második kihallgatási napon sem. A hatóságoknak 48 órájuk van kihallgatni a felfüggesztett elnököt, utána vagy szabadon kell engedniük, vagy elfogatóparancsot kell kérniük további őrizetben tartásához.
Az elnök letartóztatása több hetes patthelyzetet zárt le, miután a rendőrség hajnalban sokadik próbálkozásra bejutott Jun szöuli villájába. Az államfő elmondása szerint azért adta fel magát, hogy elkerülje a "gusztustalan vérontást", bár továbbra is tiltakozik a szerinte törvénytelen nyomozás ellen.
A magas rangú tisztviselők korrupcióját vizsgáló hivatal (CIO) egyik tisztviselője szerint Jun eddig egyetlen kérdésre sem válaszolt a több mint 200 oldalas kérdőívből. Az elnök jogi csapata vitatja a letartóztatás jogszerűségét, és kérte annak bírósági felülvizsgálatát.
A letartóztatási parancs jogellenes, mivel azt egy rossz joghatóságú bíróság adta ki, és a vizsgálatra létrehozott csoportnak nem volt jogi felhatalmazása erre
- állítják Jun ügyvédei.
Az ügy hátterében Jun december 3-i kísérlete áll a hadiállapot bevezetésére, amit a parlament leszavazott. Ez vezetett az elnök elleni vádemeléshez december 14-én. Az Alkotmánybíróság jelenleg arról dönt, hogy helybenhagyja-e a vádat, és végleg eltávolítja-e Junt az elnöki székből.
A közvélemény-kutatások szerint a dél-koreaiak többsége támogatja Jun felelősségre vonását. Ugyanakkor a letartóztatására tett kísérletek a jelek szerint mozgósítják keményvonalas támogatóit. Kis csoportjuk a CIO irodája előtt tüntetett, jogtalannak nevezve az elnök őrizetbe vételét.
Címlapkép forrása: Chung Sung-Jun/Getty Images