A Downing Street és az Elysée-palota nem cáfolta, hogy Sir Keir és Macron megvitatták a katonák küldésének lehetőségét múlt héten chequers-i találkozójukon, de a megbeszélések részleteit titokban tartják. Több brit kormányzati forrás hangsúlyozta, hogy Stramer még nem kötelezte magát teljesen a terv mellett. Egy Whitehall-forrás a Telegraphnak nyilatkozva kiemelte:
Vannak kihívások azzal kapcsolatban, hogy mit tudunk támogatni, mit akarunk támogatni, és hogy milyen fenyegetésnek lennének kitéve ezek a csapatok, illetve ez eszkalációt jelentene-e.
A javaslat időzítése összefügg az európai vezetők azon törekvésével, hogy továbbra is támogassák Ukrajna szuverenitását, miközben Donald Trump megválasztott amerikai elnök Kijevet békekötésre ösztönzi Oroszországgal. A január 20-án hivatalba lépő republikánus politikus korábbi ígéretétől eltérően nem az „első napon”, de kormányzása első hat hónapjában véget kíván vetni a konfliktusnak.
Az egyik elképzelés szerint nyugati katonák egy 800 mérföld hosszú határszakaszt biztosíthatnának az új ukrán és az orosz határ között, egy demilitarizált „ütközőzóna” létrehozásával. Macron azt szorgalmazza, hogy európai szövetségesek is részt vehessenek ebben a misszióban. Zelenszkij az X-en közzétett bejegyzésében megerősítette, hogy tárgyalt Macronnal a tervről:
Megvitattuk a francia kezdeményezést katonai kontingensek Ukrajnába telepítésére. Foglalkoztunk a megvalósítás gyakorlati lépéseivel, a lehetséges bővítéssel és más nemzetek bevonásával ebbe az erőfeszítésbe.
Brit tisztviselők hangsúlyozták, hogy még nem támogatják teljes mértékben a javaslatot. A tervezett csapatösszevonás jelentős nyomást gyakorolna a brit védelmi minisztérium költségvetésére, miközben a kincstár kiadáscsökkentésre törekszik. Stramer tavasszal fogja ismertetni a brit védelmi kiadások növelésére vonatkozó ütemtervét, amely a jelenlegi GDP 2,3 százalékáról 2,5 százalékra emelné a ráfordításokat.
A bevetés több ezer brit katonát érintene, és felmerülnek kérdések a repüléstilalmi zóna létrehozásával és betartatásával kapcsolatban is. Ezen felül fennáll a veszély, hogy Oroszország eszkalációnak tekintené a lépést. A brit kormány szóvivője hangsúlyozta az Egyesült Királyság elkötelezettségét Ukrajna támogatása mellett:
Az Egyesült Királyság vezető szerepet vállal Ukrajna támogatásában, ezért a miniszterelnök évi 3 milliárd font katonai támogatást vállalt Ukrajnának, ameddig csak szükséges, és az Egyesült Királyság idén többet fog költeni, mint valaha is katonai támogatásra Ukrajnának.
Címlapkép forrása: Artur Widak/NurPhoto via Getty Images