A legnagyobb titokban hajtottak végre műveleteket Ukrajnában az egyik legerősebb európai hatalom különleges alakulatai
Globál

A legnagyobb titokban hajtottak végre műveleteket Ukrajnában az egyik legerősebb európai hatalom különleges alakulatai

Portfolio
A francia különleges erők titkos hadgyakorlatot tartottak 2024 végén, amelynek célja egy esetleges fehérorosz támadás elleni védekezés gyakorlása volt Ukrajnában. A több hétig tartó Perseus fedőnevű műveletben a francia haderő elit egységei vettek részt, modern technológiák és hírszerzési eszközök támogatásával. A gyakorlat egyúttal rávilágított a francia drónfejlesztés hiányosságaira is - számolt be a Kyiv Post.

A francia biztonsági kérdésekkel foglalkozó Intelligence Online (IO) portál beszámolója szerint a Perseus fedőnevű titkos hadgyakorlatot 2024 végén tartották, több héten keresztül. A manőverek célja az volt, hogy felkészítsék a francia különleges erőket egy esetleges fehérorosz támadásra adott válaszlépésekre Ukrajnában. A gyakorlatot egy olyan terepen hajtották végre, amely erősen hasonlított a Kijevtől északra fekvő Dnyeper folyó földrajzához. A műveletben részt vett a teljes szárazföldi műveleti különleges erők parancsnoksága (CAST), valamint több mint 3000 kommandós, köztük az elit 13. ejtőernyős dragonyos ezred (13e RDP) tagjai.

A harci elemeket modern technológiák és hírszerzési eszközök támogatták, beleértve a CERES és CSO kémműholdakat, drónokat, jelhírszerzési és kiberhadviselési eszközöket.

A jelentések szerint ezeket taktikai környezetben, álcázott sátortáborokban vetették be. A gyakorlat egyik kulcsfontosságú eleme a drónok használata volt, amellyel Ukrajna tapasztalatait próbálták hasznosítani. A CAST vegyes drónflottát vetett be, köztük Parrot Anafi MK3 professzionális UAV-kat és kínai Mavic 3T kereskedelmi kvadrokopter drónokat. Utóbbiakat azért szerezték be, hogy pótolják a francia hadsereg állítólagos képességhiányát ezen a területen.

Az IO beszámolója rámutatott arra is, hogy a gyakorlaton nem vetettek be „First Person View” (FPV) támadó vagy mesterséges intelligenciával fejlesztett drónokat. Több francia katonai szakértő bírálta, hogy a hazai gyártók nem tudtak lépést tartani a modern UAV-k fejlesztésével. A kritikák szerint ennek oka lehet, hogy a francia fegyverzetbeszerzési hivatal (DGA) nem fogalmazott meg működési követelményt az FPV-drónokra, illetve nem határozta meg a katonai megfigyelő és egyéb rendszerek AI-alapú továbbfejlesztésének szükségességét. Ez annak ellenére történt így, hogy

a legtöbben a modern hadviseléshez létfontosságúnak tartják ezeket a technológiákat.

A Perseus hadgyakorlat időzítése egybeesett Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök találkozójával. Valószínűsíthető, hogy a párizsi vezető tájékoztatta brit kollégáját a gyakorlatról, és ismét felvetette az európai erők Ukrajnába történő telepítésének lehetőségét.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Holdblog

Jön a Trump-recesszió?

Donald Trump sokat ígért, a világ most azt találgatja, hogy ezekből mit fog konkrétan megvalósítani. A leendő elnök nincs könnyű helyzetben, a munkaerőpiaci helyzettel és... The post Jön a T

RSM Blog

Számvitel 2025 - mi változott?

Összefoglaltuk a legfontosabb, 2025-ben életbe lépő számviteli változásokat, melyeket minden társaságnak érdemes év elején a vállalat könyvelési, könyvvizsgálati rendszerébe illeszteni.

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Akkora stratégiai vereséget szenvedhet hamarosan Ukrajna, hogy ezt még a háború után is érezni fogják

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Forint, euró, dollár – Hogyan lovagold meg a devizapiac hullámait?

Megtudhatod, hogyan hatnak egymásra a forint, az euró és a dollár, és milyen tényezők mozgatják az árfolyamokat.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Ez is érdekelhet
autóipar autógyártás elektromos autó