Bruno Rodríguez kubai külügyminiszter szerint az Egyesült Államok döntése jó irányba tett lépés, de az intézkedések "megkésettek és korlátozottak".
Kubát soha nem lett volna szabad felvenni a terrorizmus állami támogatóinak önkényes listájára
- hangsúlyozta Rodríguez az X közöségi üzenetküldő platformon. "Ez egy önkényes és politikailag motivált megjelölés volt, amely nagyon súlyos hatással volt a kubai lakosságra, kárt okozott a gazdaságnak, hiányt okozott és ösztönözte az Egyesült Államokba irányuló migrációt" - fogalmazott a külügyminiszter.
Rodríguez egyúttal arra szólította fel az amerikai kormányt, hogy szüntesse meg a Kubával szemben 1962 óta fenntartott kereskedelmi embargót is.
A kubai külügyminisztérium közlése szerint a különböző bűncselekmények miatt börtönbüntetésre ítélt 553 fogoly tervezett szabadon bocsátását fokozatosan fogják végrehajtani. Az egyelőre nem világos, hogy kiket szándékoznak elengedni.
Az országban több száz embert zártak börtönbe békés tüntetéseken való részvétel miatt.
A hivatalától búcsúzó Joe Biden amerikai elnök kormánya utolsó napjaiban hozta meg a döntést, hogy visszavonja Kuba terrorizmust támogató államnak való minősítését. A főként szimbolikusnak tekinthető lépést az amerikai Kongresszusnak még felül kell vizsgálnia.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök nem sokkal első elnöksége vége előtt, 2021-ben újra felvette Kubát a listára. Joe Biden döntését hétfői beiktatása után visszavonhatja.
Címlapkép forrása: Shutterstock