Az Olaf Scholz kancellár vezette német kabinet elfogadta a légiközlekedés biztonságáról szóló törvény módosítását. A Bloomberg által látott kormányzati dokumentum szerint az új szabályozás felhatalmazná a hadsereget, hogy erőt alkalmazzon az azonosítatlan drónokkal szemben, amennyiben azok veszélyt jelentenek a kritikus infrastruktúrára vagy katonai létesítményekre.
A törvénymódosítás hátterében az áll, hogy az elmúlt időszakban megnövekedett a gyanús drónészlelések száma Németország-szerte.
Nancy Faeser belügyminiszter és Boris Pistorius védelmi miniszter, a Scholz-kabinet szociáldemokrata tagjai szorgalmazták az intézkedést, miután egyre több drónt figyeltek meg zárt légtérben, energiaipari, távközlési és ipari létesítmények közelében.
A német hatóságok feltételezése szerint a drónokat állami szereplők használhatják szabotázs vagy terrorizmus céljából. Bár a törvénytervezet nem nevez meg konkrét országokat, a kormányzati források szerint elsősorban Oroszországot és Kínát gyanúsítják. A kínai külügyminisztérium szóvivője tagadta ezeket a vádakat, míg Oroszország németországi nagykövetsége egyelőre nem reagált a megkeresésre.
Az új szabályozás értelmében a helyi hatóságok kérhetik majd a hadsereg beavatkozását, ha szükségesnek ítélik. Ez jelentős bővítése lenne a jelenlegi törvénynek, amely csak korlátozott körülmények között engedi meg a fegyveres erőknek, hogy tüzet nyissanak külföldi katonai repülőgépekre.
Az elmúlt hetekben több gyanús drónt észleltek katonai létesítmények közelében, beleértve a ramsteini amerikai légibázist is. "Több drónt is láttak a kifutópálya felett repülni, több mint 200 kilométeres óránkénti sebességgel" - nyilatkozta egy névtelenséget kérő forrás.
A német hatóságok szerint ezek valószínűleg nem kereskedelmi forgalomban kapható, hanem katonai drónok voltak. A gyanú szerint Oroszország állhat a kémkedés mögött, mivel a drónok főként olyan német bázisokra összpontosítottak, ahol ukrán katonák részesülnek kiképzésben.
Címlapkép: a német légierő IRIS-T légvédelmi rendszere. A címlapkép illusztráció, forrása: Reuters