Az egyiptomi és katari közvetítők által, az Egyesült Államok támogatásával létrehozott megállapodás közvetlenül Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatása előtt született meg. A Hamász küldöttsége már átadta a közvetítőknek a tűzszüneti megállapodáshoz és a túszok visszatéréséhez szükséges jóváhagyását.
A túszokról szóló megállapodás megszületését Donald Trump megválasztott amerikai elnök is megerősítette közösségi oldalán.
Gideon Saar izraeli külügyminiszter bejelentette, hogy megszakítja európai látogatását, és visszatér Izraelbe, hogy részt vegyen az alkuról szóló biztonsági kabinet- és kormányszavazáson. Ez arra utal, hogy a szavazásra valószínűleg csütörtökig vagy csütörtökön kerül sor.
A megállapodás a 2023. október 7-én kezdődött konfliktus lezárását célozza, amikor a Hamász vezette fegyveresek áttörték a biztonsági akadályokat és betörtek izraeli településekre. Az incidens során 1200 katonát és civilt öltek meg, valamint több mint 250 külföldi és izraeli túszt raboltak el.
Az izraeli válaszcsapás következtében
a gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint több mint 46 ezer ember vesztette életét, és a Gázai övezet jelentős része megsemmisült
Százezrek kényszerültek sátrakban és rögtönzött menedékhelyeken átvészelni a téli hideget.
Trump megválasztott elnök többször sürgette a megállapodás gyors megkötését, és figyelmeztetett, hogy "a pokolra kerül", ha a túszokat nem engedik szabadon. Közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff Joe Biden elnök csapatával együttműködve dolgozott az alku létrehozásán.
A túszok visszatérése Izraelben enyhítheti a Benjamin Netanjahu miniszterelnök és kormánya ellen kialakult közharagot, amely az október 7-i biztonsági kudarc miatt alakult ki. A konfliktus az egész Közel-Keletre kiterjedt, Irán által támogatott csoportok több országból is támadták Izraelt a palesztinokkal való szolidaritás jegyében.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Abir Szultan