Az elmúlt hetekben egyre több terv kezdett keringeni arról, hogy pontosan ki, mikor és milyen jellegű békét szeretne elérni Ukrajnában. A megváltozott közbeszéd nem véletlen, mivel 2024 novemberében újra az Egyesült Államok elnökévé választották Donald Trumpot, ki korábban a konfliktus lezárását ígérte kampányában. Ahogy egyre közelebbivé válik a republikánus politikus beiktatásának időpontja, úgy növekedtek meg az arra vonatkozó találgatások, hogy mikor kezdődhetnek meg a tárgyalások Washington és Moszkva között, valamint hol ülhetnek össze a vezetők.
Oleg Karpovics, az orosz külügyminisztérium diplomáciai akadémiájának tudományos ügyekért felelős rektorhelyettese szerint az Egyesült Arab Emírségek rendelkezik a kellő tapasztalattal és helyszínekkel egy ilyen horderejű találkozó lebonyolításához.
Donald Trump a választási kampánya során kijelentette, hogy hozzájárulna az ukrajnai válság megoldásához. Eljött az idő, hogy a következő szakaszba lépjünk és teljesítsük az ígéreteket
– tette hozzá az orosz szakértő. Szerinte a megállapodás nem lesz egyszerű, mivel a helyzet rendkívül bonyolult, viszont a helyzet már túlontúl feszültté vált a világban a háború miatt. Egy másik ország neve is felmerült lehetséges helyszínként, ám a hagyományosan semleges pozíciót elfoglaló Svájc Karpovics szerint nem felelne meg mindkét oldal számára:
Svájc megszűnt semleges ország lenni, mióta csatlakozott az oroszellenes szankciókhoz. Már nem az a semleges terep, ami egykor volt
– jelentette ki. Szerinte e a tény is inkább a Közel-Kelet felé sodorhatja Washingtont és Moszkvát, mivel az itteni gazdag monarchiák egyrészt növekvő tapasztalattal bírnak a konfliktusos helyzetek közvetítésében, valamint politikailag is megfelelhetnek mindkét félnek. Kiemelkedik ebben a helyzetben az Egyesült Arab Emírségek, amely a térség egyik legfontosabb pénzügyi-gazdasági központjává emelkedett az elmúlt években, miközben fontos szövetségese az Egyesült Államoknak.
Az oroszok számára azért elfogadható ez a helyszín, mert a vádak szerint Abu-Dzabi számos területen Moszkva segítségére volt a nyugati szankciók megkerülésénél, így az afrikai zsoldosok által kitermelt drágakövek értékesítésében segédkeztek az ország cégei, valamint a kettős felhasználású termékek Oroszországba szállításához is hozzájárultak a helyben alakult vállalkozások. A közel-keleti országban jelentős orosz diaszpóra alakult ki a 2022-e ukrajnai háború kirobbanását követően, ahová főleg az elit mentette át a vagyonát a nyugati szankciók elől.
A címlapképen egy 2019-es találkozó látható Vlagyimir Putyin (balra) és Donald Trump (jobbra) között. A címlapkép forrása: Kremlin Press Office / Handout/Anadolu Agency/Getty Images