Örményország régóta hagyományosan Moszkva egyik legszorosabb szövetségesének számított, azonban az elmúlt években az oroszok védelmi garanciái ellenére kétszer is vereséget szenvedtek az azeri hadseregtől Hegyi-Karabahban. A fejlemények hatására a kaukázusi ország döntéshozói elfordultak az eddigi szövetségesüktől és inkább a nyugati hatalmakkal igyekeznek szorosabb kapcsolatot kialakítani. Ennek a politikának egy újabb lépése, hogy Ararat Mirzoján örmény és Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedd Washingtonban írt alá stratégiai együttműködésről szóló megállapodást.
Az amerikai külügyi tárcavezető szerint a lépés mérföldkő a két ország közötti gazdasági, védelmi és biztonsági, valamint a demokratizálást szolgáló szempontjából. A dokumentum értelmében az Egyesült Államok támogatja Örményországot a gazdasági és a katonai reformok végrehajtásában. Ezen felül Washington abban is támogatni fogja újdonsült partnerét, hogy megőrizze a szuverenitását és a határai sérthetetlenségét. Cserébe a jereváni döntéshozók azt vállalták, hogy továbbra is kitartanak az ország demokratizálódása mellett.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is megszólalt a kérdésben, szerinte a nyugati nagyhatalom sosem játszott stabilizáló szerepet a Kaukázusban, éppen ellenkezőleg.
Az Egyesült Államok persze minden lehetséges eszközzel azon van, hogy újabb országokat vonjon magához
– tette hozzá. Kiemelte továbbá, hogy az örményeknek szuverén joga fejleszteni a viszonyát bármelyik állammal, valamint megjegyezte, hogy Oroszország értékeli az eddigi kapcsolatot és azok fejlesztésében érdekelt.
Örményország nem tagja a NATO-nak, de részese az Oroszország vezette Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB), amellyel azonban újabban vitában áll, mert szerinte nem védte meg Azerbajdzsánnal szemben a legutóbbi karabahi háború idején. Örményország egészen a közelmúltig közeli szövetségese volt Oroszországnak, területén orosz katonai támaszpont is működik, az utóbbi időben azonban a nyugati országokkal erősítette kapcsolatait.
A címlapképen balról jobbra: Nikol Pasinján örmény miniszterelnök, Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke és Antony Blinken amerikai külügyminiszter. Címlapkép forrása: Nicola Landemard/Anadolu via Getty Images