A közvetítők hétfőn átadták Izraelnek és a Hamásznak a megállapodás végleges tervezetét. Az éjféli "áttörést" követően a leköszönő és a megválasztott amerikai elnök küldöttei is részt vettek a megbeszéléseken.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint a labda a Hamász térfelén van. Az Axios jelentése szerint a tárcavezetőnek kedden kell bemutatnia egy háború utáni tervet Gáza számára.
Egy izraeli tisztviselő elmondta, hogy előrehaladott tárgyalások folynak arról, hogy az alku részeként akár 33 túszt is szabadon engedjenek. Az izraeli hatóságok szerint jelenleg kilencvennyolc túsz van még Gázában, bár ezek nagyjából egyharmada már valószínűleg nincs életben.
Gideon Saar izraeli külügyminiszter pozitívan értékelte a helyzetet:
Van előrelépés, sokkal jobbnak tűnik, mint korábban. Szeretném megköszönni amerikai barátainknak azokat a hatalmas erőfeszítéseket, amelyeket a túszalku érdekében tesznek.
A Hamász részéről is bizakodó hangok érkeztek. Egy tisztviselőjük szerint "a tárgyalások néhány alapvető kérdésben előrelépést értek el, és azon dolgozunk, hogy hamarosan lezárjuk, ami még hátra van."
A tárgyalások során a felek hónapokkal ezelőtt megegyeztek abban, hogy a túszok és a palesztin foglyok szabadon bocsátásáért cserébe leállítják a harcokat. A Hamász azonban ragaszkodott ahhoz, hogy az egyezség a háború végleges befejezéséhez és az izraeli kivonuláshoz vezessen Gázából, míg Izrael azt hangsúlyozta, hogy addig nem fejezi be a háborút, amíg a Hamászt fel nem számolják.
Donald Trump január 20-i beiktatását széles körben a tűzszüneti megállapodás tényleges határidejének tekintik.
Trump kijelentette, hogy "a pokolra kerül", ha a Hamász által fogva tartott túszok nem szabadulnak ki hivatalba lépése előtt.
Blinken külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Trump közel-keleti megbízottjának, Steve Witkoffnak, valamint Biden megbízottjának, Brett McGurknak a jelenléte a tűzszüneti tárgyalásokon "kritikus" volt annak biztosítására, hogy Trump továbbra is támogassa az asztalon lévő megállapodást.
A javasolt megállapodás első szakaszában 33 túszt engednének szabadon, köztük gyerekeket, nőket, 50 év feletti férfiakat, valamint sebesülteket és betegeket. Ezért cserébe Izrael 240 börtönben őrzött palesztin foglyot helyezne szabadlábra. A tűzszünet 16. napján megkezdődnek a tárgyalások a második szakaszról, amelynek során a még élő túszokat szabadon engednék, és a halott túszok holttestét is visszaadnák.
Az izraeli tárgyalók szerint a fogolycsere során olyan palesztinokat is szabadlábra fognak helyezni, akik fegyveres támadásért, vagy gyilkosságért kerültek börtönbe, a 2023-as terrortámadásban részt vevők azonban nem szerepelhetnek a listán.
A megállapodás keretében az izraeli fegyveres erők elhagynák az övezet központi részeit, a határ menti területeken azonban továbbra is jelen lennének. Az Egyiptommal határos Philadelphi-folyosó egy részén szintén maradnának az IDF fegyveresei.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images