A bejelentés során Del Toro miniszter kiemelte a két elnök jelentőségét: "Clinton és Bush elnök az Egyesült Államokat az amerikai történelem néhány legnagyobb kihívást jelentő pillanatán keresztül vezette. Az ő örökségük megmarad ezeken a repülőgép-hordozókon keresztül, amelyek félelmetes platformokként szolgálnak, elkötelezettek nemzetbiztonságunk védelmében és megerősítik elszántságunkat, hogy megvédjük a nemzetet."
William J. Clinton, az USA 42. elnöke 1993 és 2001 között töltötte be hivatalát. Elnöksége alatt számos katonai művelet zajlott, köztük az 1994-es Uphold Democracy Haitin, az 1995-ös Deliberate Force a mai Bosznia-Hercegovinában és az 1999-es Allied Force Jugoszláviában. Emellett jelentős diplomáciai sikereket ért el, például az oslói megállapodás és az észak-írországi békefolyamat terén.
George W. Bush, az USA 43. elnöke 2001 és 2009 között vezette az országot. Elnöksége meghatározó eseménye volt a 2001. szeptember 11-i terrortámadás, amelyre válaszul nemzetközi koalíciót hozott létre a terrorizmus elleni harcra. Irányítása alatt zajlott az Iraqi Freedom hadművelet, és jelentős kormányzati átszervezéseket hajtott végre a nemzetbiztonság megerősítése érdekében.
A két új hajó az Egyesült Államok legújabb, és a világ legnagyobb hajóosztályának, a Gerald R. Fordnak az ötödik illetve a hatodik példánya lesz. A névadó Gerald R. Fordot 2017-ben adták át, a John F. Kennedyt pedig idén tervezik. A széria építés alatt lévő hajói az Enterprise, amely 2028-29-ben kerül majd átadásra, illetve a Doris Miller, amelyet 2032-ben terveznek tengerre bocsáltani.
A William J. Clinton a tervek szerint két évvel fogja követni a Doris Millert, a George W. Bush pedig néggyel. Washington ezeken kívül még négy Gerald R. Ford osztályú hordozót tervez rendszerbe állítani, elméletileg két évenként.
Címlapkép: az USS Gerald R. Ford repülőgép-hordozó első útján. A címlapkép illusztráció, forrása: Wikimedia Commons