Az elmúlt időszakban legalább három, más beszámolók szerint inkább öt olyan gyártás alatt lévő, nagyméretű partraszálló hajót figyeltek meg a kínai Kuangcsou hajógyárban, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek egy esetleges Tajvan elleni invázió esetén. A járművekről szóló információkat egyelőre hivatalos források nem erősítették meg, azonban a felépítmény kialakítása azt a következtetést engedi – különösen a hosszú orr miatt – hogy ezeket partraszálláshoz használhatják. A Naval News több szakértőt is megkérdezett, akik megerősítették, hogy valóban a feltételezett típusok készülhetnek a dokkokban.
A kialakítás lehetővé teszi, hogy a nehezen megközelíthető partszakaszok is elérhető közelségbe kerüljenek. Miközben a hajó eleje egyfajta 120 méter hosszúságú híd lenne a szárazföld felé, addig a hátsó részen más hajók tudnának kipakolni. Mivel a hajóra emelőoszlopokat is tettek a stabilizálás érdekében ezért tulajdonképpen egy műveletnél mobil mólóként tudna viselkedni, valamint rossz idő esetén is használható lenne. Ezek a típusok nem teljesen jelentenek újdonságot,
a második világháborúban a szövetségesek a normandiai partraszállásnál vetették be a Mulberry kikötőket, amelyek hasonló elven működtek.
Analysis of GEOINT on 08 January 2025 shows new possible amphibious operations support vessels at the Guangzhou shipyard in China. Spotlight Report - Critical intelligence delivered to your inbox. https://t.co/epfzHD3Daa
— AllSource (Analysis) January 10, 2025
A Kuangcsou hajógyár kulcsszerepet játszik a kínai haditengerészeti fejlesztéseknél, különösen az egyedi fejlesztésű katonai járművek esetében tud felmutatni eredményeket. A mostani felvételeken látható speciális uszályok építése figyelmeztetésként kell, hogy hasson Tajvan és az Egyesült Államok számára, hogy Peking a közeljövőben nagyszabású katonai akciót indíthat. A lencsevégre kapott járművek mérete ráadásul túl nagy ahhoz, hogy indokolható legyen a polgári alkalmazás. Ezek az eszközök segíthetnek a kínai haditengerészetnek átugrani azokat az akadályokat, amelyeket a nehezen elérhető tajvani tengerpartok jelentenek. A szigeten a védelem egy jelentős része arra épít, hogy a nehéz terepen Kína nem tudja érvényesíteni a fölényét, ezért nem is érdemes annyira foglalkozni a védelemmel, nagyobb figyelmet kell fordítani a könnyebben elérhető szakaszok körüli katonai infrastruktúra kiépítésére. Ezekkel éppen ezt tudná megkerülni a keleti nagyhatalom, amely új kihívást jelent Tajpej számára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: China Photos/Getty Images