A tavaly júniusi globális békecsúcsra utalva Bideau kiemelte, hogy Svájc folyamatosan tájékoztatta Ukrajnát, Oroszországot és az Egyesült Államokat a diplomáciai kezdeményezések támogatására való készségéről.
A bejelentés időzítése egybeesik a Kreml azon jelzésével, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó találkozni Donald Trumppal az Ukrajna elleni orosz háború lezárásáról szóló megállapodás kidolgozása érdekében. Bár konkrét tervek vagy időpont még nem született, Moszkva jelezte, hogy a személyes találkozóra csak Trump január 20-i beiktatása után kerülhet sor.
A héten újságíróknak elmondta, hogy folyamatban vannak a Putyinnal való találkozó előkészületei, és konkrét békejavaslatok kidolgozása is zajlik.
Akadályt jelent ugyanakkor a Nemzetközi Büntetőbíróság által 2023 márciusában Putyin ellen kiadott elfogatóparancs, amely ukrán gyermekek Oroszországba történő erőszakos deportálásával vádolja az orosz elnököt. Svájc, a Római Statútum aláírójaként, jogilag köteles lenne letartóztatni Putyint.
Bideau azonban megjegyezte, hogy a Szövetségi Tanácsnak jogában áll kivételeket tenni béketárgyalások esetén.
Az mk.ru orosz portál ugyanakkor arról ír: Oroszország számára elfogadhatatlan lenne Svájc a béketárgyalások helyszínének, mivel az ország "elvesztette" semlegességét. A portál szerint a Bürgenstock-i konferencia megszervezése, és Moszkva távol tartása a rendezvénytől a svájci kormányzat egyértelmű állásfoglalását jelenti a konfliktusban.
A portál azt is felvetette, hogy a leglogikusabb választás az Egyesült Arab Emírségek lehetne, mivel valóban semleges a konfliktusban, ráadásul többször fellépett már a két ország közötti közvetítőként.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images