A NATO-tagállamok tisztviselői és elemzők egyetértenek abban, hogy a védelmi kiadásokat növelni kell, de Trump 5%-os javaslata politikailag és gazdaságilag is kivitelezhetetlen a legtöbb ország számára. Ez több százmilliárd dollárnyi többletfinanszírozást igényelne.
A júniusi hágai NATO-csúcstalálkozón várhatóan új célról állapodnak meg a tagállamok. Ezt részben az Oroszország jelentette fenyegetés, részben Trump felszólításai ösztönzik. A fő kérdés, hogy mi lesz az új cél, és hogy az elégséges lesz-e Trump számára.
Egyes szakértők szerint a NATO 32 tagja a GDP 3%-a körüli célértékben egyezhet meg. Guido Crosetto olasz védelmi miniszter a Reutersnek nyilatkozva kijelentette: "Úgy tűnik, hogy elmozdulás lesz. Nem hiszem, hogy 5% lesz, ami jelenleg a világ szinte minden országa számára lehetetlen lenne, de... nem kettő (százalék) lesz, amiért már most is küzdünk, hanem kettőnél több."
Jelenleg a NATO-tagok közül Lengyelország költi a GDP legmagasabb arányát védelemre, a szövetség becslései szerint tavaly 4,12%-ot. Ezt követi Észtország 3,43%-kal és az Egyesült Államok 3,38%-kal.
Az orosz-ukrán háború hatására számos európai ország növelte védelmi kiadásait az elmúlt években. Azonban a szűkös államháztartások és a védelmi kiadások politikai népszerűtlensége miatt nehéz lenne további milliárdokat előteremteni.
Fenella McGerty, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének védelmi közgazdasági szakértője szerint évekbe telhet, mire az országok elérik az új célokat:
Még ha Európa folytatná is ezt a rendkívüli növekedési ütemet - reálértéken több mint 10%-os növekedést 2024-ben -, akkor is további 10 évbe telne, hogy elérjük a GDP 3%-át.
Számos európai kormány szerint a kontinensnek többet kellene tennie önmaga védelméért, és kevésbé kellene az Egyesült Államokra támaszkodnia. Franciaország és a balti államok közös európai uniós hitelfelvételt szorgalmaznak a védelmi kiadások finanszírozására.
Camille Grand, korábbi NATO-tisztviselő szerint az európai szövetségeseknek többet kell költeniük olyan képességek fejlesztésére, amelyeket jelenleg az Egyesült Államok biztosít, mint például a légi utántöltés vagy az elektronikus hadviselés. "Mindezek a dolgok sok pénzbe kerülnek." - mondta Grand.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images