Az AEI jelentése szerint Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziójának sikere alapjaiban változtatná meg Európa biztonsági helyzetét, és felbátorítaná Oroszországot a NATO-tagállamok fenyegetésére is.
Az elemzők úgy vélik, hogy egy ilyen forgatókönyv esetén az Egyesült Államoknak 808 milliárd dollárral kellene növelnie védelmi kiadásait 2029-ig, hogy
hatékonyan elrettentse és szükség esetén legyőzze Oroszországot egy esetleges, Ukrajnán túli nem nukleáris konfliktusban.
Ez a jelentős növekedés a Pentagon jelenlegi ötéves tervét 4,4 ezermilliárd dollárról 5,2 ezermilliárd dollárra emelné, ami évi 165 milliárd dolláros többletkiadást jelentene.
A Pentagon jelenlegi terve ráadásul nagymértékben Ázsiára (főként Kínára) összpontosít.
A jelentés egy olyan forgatókönyvet vázolt fel, ahol Oroszország legyőzi Ukrajnát. Ebben az esetben más ellenfelek "tanulhatnak" Moszkva győzelméből, miszerint a világ egy idő után elfárad, és megvonja a támogatását a fenyegetett/megtámadott államoktól.
Ezért arra a következtetésre jutunk, hogy Ukrajna támogatása pénzügyi szempontból Amerika érdeke
- áll a közleményben.
A jelentés időzítése különösen fontos, hiszen Donald Trump megválasztott elnök nyitva hagyta a lehetőségét mind az ukrajnai támogatások fokozásának, mind azok teljes megszüntetésének. Trump elnöksége alatt több mint 3 milliárd dollárnyi "elnöki lehívási felhatalmazást" örökölne, amelyet Ukrajna támogatására fordíthatna, ha úgy dönt.
Az AEI elemzése szerint "az Ukrajnának nyújtott segítség rövid távú költségei, hogy meg tudja védeni magát az orosz agresszióval szemben alacsonyabbak, mint azok a hosszú távú költségek, amelyekkel Oroszország győzelmét engednék meg".
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images