Mint arról beszámoltunk, amellett, hogy a Mexikói-öbölt Amerikai-öböllé nevezné át, és Kanadát az 51. amerikai állammá tenné, keddi sajtótájékoztatóján Donald Trump nem zárta ki, hogy katonai erőt alkalmazzon a Dán Királysághoz tartozó Grönland és a közép-amerikai Panama-csatorna bekebelezésére.
Marjorie Taylor Greene radikális republikánus képviselő közvetlenül Trump sajtótájékoztatója után bejelentette, törvényjavaslatot tervez benyújtani a Mexikói-öböl hivatalos átnevezésére.
Hakeem Jeffries, a demokraták alsóházi frakcióvezetője (címlapképünkön) szerdán visszautasította a republikánus zászlóvivő elképzeléseit, mondván, mindez csak figyelemelterelés az amerikaiak valódi problémáiról.
Túl magasak a lakhatási költségek, az élelmiszerárak, a biztosítások árai és a közüzemi költségek. [...] Mi köze volt a novemberi elnökválasztásnak Grönland megszállásához vagy erőszakos elfoglalásához? Összezavar a megszólalás körüli mániákusság
- tette fel a kérdést Jeffries.
De nem minden demokrata törvényhozó utasította el csípőből vagy intézte el ennyivel Trump eszmefuttatását.
Ha azt mondják nekem, hogy Dánia el akarja adni nekünk Grönlandot, és mi megvehetjük... Miért elleneznénk ezt?
- fogalmazott Jared Moskowitz floridai képviselő. Moskowitz szerint Kínának valóban túl nagy befolyása van a Panama-csatorna felett, a kérdést pedig "stratégiainak" nevezte, bár elutasította a katonai erő alkalmazását.
John Fetterman pennsylvaniai szenátor a Fox Newsnak adott szerdai interjújában azt mondta, "soha nem támogatná [Grönland] erőszakos elfoglalását", de lehetne egy "felelősségteljes beszélgetést" folytatni a sziget megvásárlásáról, amire ő nyitott lenne. A demokrata politikus a felvetést Louisiana 1803-as megvásárlásával állította párhuzamba.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images