Európai tisztviselők a Financial Times-nak elmondták, hogy a Trump-csapattal folytatott megbeszélésekből kiderült: még nem született döntés a konfliktus rendezésének módjáról. Valószínűsíthető, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás Trump január 20-i beiktatása után is folytatódni fog.
Az egész elnöki csapat az erő és az erősnek látszás megszállotja, ezért újrakalibrálják az ukrán megközelítést
- nyilatkozta egy európai tisztviselő.
Az új adminisztráció igyekszik elkerülni bármiféle összehasonlítást Joe Biden kaotikus afganisztáni kivonulásával, amit nem szeretnének megismételni Ukrajnában. Donald Trump a héten már hat hónapos céldátumot említett a háború befejezésére. Keith Kellogg, akit Trump az ukrajnai háborúval foglalkozó különmegbízottjának nevezett ki, még konkrétabb határidőt szabott:
Személyes és szakmai szinten is szeretnék egy célt kitűzni. Én 100 napban határoznám meg
- mondta Kellogg a Fox Newsnak.
Az európai vezetők és tisztviselők igyekeznek meggyőzni Trumpot és csapatát, hogy az amerikai katonai támogatás folytatására van szükség. Ez erősítené Kijev tárgyalási pozícióját és Moszkvát is a tárgyalóasztalhoz kényszeríthetné.
Ukrajna harctéri pozícióinak megerősítése azt jelentené, hogy meg kell állítani Oroszország előrenyomulását az ország keleti részén, mert nem lehet tárgyalni, ha Moszkva továbbra is területeket foglal el.
Emmanuel Macron francia elnök felvetette európai csapatok Ukrajnába vezénylését egy esetleges újabb orosz támadás megakadályozására, de ez az ötlet sem élvez egyhangú támogatást Európában.
Nyugati tisztviselők, köztük Mark Rutte NATO-főtitkár hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy Trump "az erőn keresztül biztosítsa a békét" Ukrajnában, és elkerülje Kijev vereségét, ami felbátoríthatná Putyint és szövetségeseit, köztük Kínát, Iránt és Észak-Koreát.
Címlapkép forrása: Scott Olson/Getty Images