Az amerikai kormányzat igyekszik megerősíteni Ukrajna helyzetét Donald Trump január 20-i hivatalba lépése előtt. Bár Trump visszatérése reményt keltett egy diplomáciai megoldás lehetőségére, Kijevben tartanak attól, hogy ez Ukrajna számára kedvezőtlen feltételekkel járhat.
A Biden-adminisztráció által bejelentett 500 millió dolláros katonai segélycsomag légvédelmi rakétákat, lőszereket, és az F-16-os vadászgépeket támogató felszereléseket tartalmaz. Egy amerikai tisztviselő szerint a fegyverek és lőszerek nagy részét már leszállították, vagy úton vannak Ukrajnába.
Lloyd Austin leköszönő védelmi miniszter a segély bejelentésekor éppen a németországi Ramstein légibázison találkozott mintegy 50 szövetségessel. Antony Blinken külügyminiszter hangsúlyozta:
Egységesen ki fogunk állni annak biztosítása érdekében, hogy Ukrajna rendelkezzen azokkal a képességekkel, amelyekre szüksége van ahhoz, hogy megvédje magát Oroszország agressziójával szemben.
A Reuters értesülései szerint az új szankciók Oroszország olajbevételeit célozzák, amelyekből az Ukrajna elleni háborúját finanszírozza.
A tervek szerint két orosz olajvállalatot, több mint 100 tankert, olajkereskedőket és orosz biztosítótársaságokat érintenének az intézkedések.
Az amerikai tisztviselő szerint Ukrajnának biztonsági garanciákra, köztük potenciális NATO-tagságra lehet szüksége a jövőbeli orosz támadások elhárításához. Emellett az Egyesült Államok valószínűleg kínai szervezetek ellen is szankciókat vezet be Oroszország támogatása miatt.
Az amerikai katonai vezetés közben tanulmányozza az észak-koreai hadműveleteket az ukrajnai háborúban, hogy felkészüljön egy esetleges ázsiai konfliktusra. Feltételezések szerint több ezer észak-koreai katona támogatja az oroszokat Ukrajnában.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images