Elina Valtonen finn külügyminiszter a Reutersnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta: "Úgy vélem, hosszú távon az egyetlen hiteles biztonsági garancia a washingtoni szerződés 5. cikke, vagyis lényegében a NATO-tagság." A diplomata hozzátette, hogy
Finnország támogatja Ukrajna NATO-tagságát, remélhetőleg nem a távoli jövőben.
Az ukrán vezetés határozottan szorgalmazza a csatlakozást a 32 tagú szövetséghez, azonban több kulcsfontosságú tag ellenállásába ütközik. A háború harmadik évéhez közeledve az ukrán csapatok továbbra is küzdenek az orosz előrenyomulás visszaszorításáért.
Donald Trump, aki korábban bírálta az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyeket, kedden kijelentette, hogy szimpatizál Oroszország azon álláspontjával, miszerint Ukrajna nem lehet a NATO tagja. Trump segítői és szövetségesei úgy vélik, az ukrán tagság szükségtelen provokáció lenne Moszkva felé.
Valtonen, aki nemrég járt Kijevben Finnország EBESZ-elnökségének átvétele kapcsán, úgy véli, egy esetleges Trump-kormányzat nem feltétlenül jelentené Ukrajna NATO-ambícióinak végét.
Három évvel ezelőtt senki sem gondolta, hogy Finnország vagy éppen Svédország csatlakozik a NATO-hoz. Szóval itt vagyunk, sosem lehet tudni
- fogalmazott a finn külügyminiszter.
Finnország, amely 1336 kilométeres határszakaszon osztozik Oroszországgal, 2023-ban csatlakozott a szövetséghez, Svédország pedig az idei év elején lett NATO-tag. Mindkét ország csatlakozása az orosz-ukrán konfliktus következménye.
Trump kedden felszólította az európai NATO-tagokat, hogy növeljék védelmi kiadásaikat a bruttó hazai termékük 2 százalékáról 5 százalékra. Valtonen szerint az ilyen retorika ösztönözheti az európai erőfeszítéseket a kollektív védelem megerősítésére. "Nagyon is egy oldalon állunk Trumppal ebben a kérdésben, mert szerintem többet kellene tennünk, többet tehetünk" - mondta a finn külügyminiszter, hozzátéve, hogy Európa az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül ezen a téren.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images