A megkérdezettek mintegy 52 százaléka nyilatkozott úgy, hogy továbbra is bízik az államfőben, amely jelentős visszaesésnek számít. 2024 októberében még a válaszadók 54 százaléka bízott Zelenszkijben, tavaly februárban pedig még 64 százalékos volt ez az arány. A felmérést még 2024 december elején végezték, egy olyan időszakban, amikor
Kijev kilátásai egyre jobban romlanak a harctéren, és az Egyesült Államok új elnöke pedig béketárgyalásokra akarja bírni a feleket, akár annak az árán is, hogy Ukrajna területet veszít.
A 2019-ben megválasztott ukrán elnök a 2022-es orosz offenzíva előtt csökkenő népszerűséggel nézett szembe, de a támadás első napjaiban tett kiállásával megszerezte a társadalom támogatását. A háború első napjaiban az ukránok értékelték, hogy a politikus nem menekült el Kijevből, ezért a támogatottsága majdnem a maximális szintre emelkedett. A kezdeti lelkesedéshez hozzájárultak Ukrajna harctéri sikerei, Oroszország számos területet elvesztett a gyors területi nyereségeket követően. A harcok elhúzódásával és a sikertelen ukrán offenzívát követően azonban csökkenni kezdett az elnökbe vetett bizalom.
Zelenszkij megítélése a nyugati (60 százalék) és a központi (52 százalék) területeken pozitívabb, mint a keleti (42 százalék) és a déli (46 százalék) részeken. Utóbbi megyéket érintik a leginkább a háború következményei, ráadásul az orosz csapatok szinte mindenütt előrenyomultak az utóbbi időben, ezért nem meglepő a pesszimizmus. A romló kilátásokat jelzi az is, hogy egy 2024 decemberi felmérésben már az ukrán lakosság 38 százaléka lett volna hajlandó területet is átadni a béke érdekében az oroszoknak, korábban ez az arány jóval alacsonyabb volt.
Címlapkép forrása: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images