Elképesztő ötlet: így küzdenék le az emberiség egyik legnagyobb kihívását
Globál

Elképesztő ötlet: így küzdenék le az emberiség egyik legnagyobb kihívását

Portfolio
Bár folyamatosan hallhatunk az űrkutatás újabb és újabb áttörő sikereiről, még mindig csak a Föld közvetlen környezetébe tudtunk ember alkotta eszközöket küldeni. A Naprendszeren kívüli csillagközi térbe, más csillagrendszerekhez való eljutáshoz még nincs meg a technológiánk, azonban tudósok és mérnökök folyamatosan dolgoznak olyan megoldásokon, amelyek lehetővé tennék egy űrszonda eljuttatását más csillagok közelébe. Egy új tanulmány szerint egy úgynevezett relativisztikus elektronsugárral működő eszköz megoldást jelenthet a problémára - írta meg a ScienceAlert.

Az eredetileg az arXiv online folyóiratban megjelent tanulmány szerint az egyik legfontosabb szempont az elképesztő hosszúságú útra készülő űreszköz szempontjából az űrszonda mérete és tömege.

A Jeffrey Greason, a Tau Zero, csillagközi utazás feltérképezésével foglalkozó alapítvány munkatársa, és Gerrit Bruhaug, a Los Alamos Nemzeti Laboratórium lézerfizikusa által írt új tanulmány egy körülbelül 1000 kg-os eszközzel számol, ami nagyjából megfelel az 1970-es években épített, a Földtől legmesszebb járó ember alkotta eszközök, a Voyager-szondák méretének.

A szerzők elgondolása szerint, egy elektronsugár - látható lézersugár - energiáját használnák fel a csillagközi utazáshoz elegendő sebesség eléréséhez.

Az elektronok aránylag könnyen felgyorsíthatók a fénysebességhez közeli sebességre, aminek egyik legnagyobb előnye, hogy a nagy sebességből fakadó relativisztikus hatások miatt csökken az elektronok közötti taszítóerő is, így a sugár képes hosszabb ideig fókuszált maradni. A rendszer lényegében a fénysugár energiáját hasznosítaná, amivel a kutatók számításai szerint minden jelenleg létező módszernél tovább tudná hajtani az eszközt.

A tanulmány szerint

egy 1000 kg-os szonda a fénysebesség 10%-át is elérheti ezzel a módszerrel, ami lehetővé tenné, hogy alig több mint 40 év alatt elérje az Alfa Centaurit.

Ez jelentős előrelépés lenne a jelenlegi űrszondák sebességéhez képest.

A koncepció megvalósítása azonban még számos kihívást rejt magában. Az egyik legnagyobb probléma a szükséges energiamennyiség előállítása és irányítása. A becslések szerint egy szonda 100 csillagászati egység távolságba történő eljuttatásával akár 19 gigaelektronvolt energiájú sugárra lehet szükség. Ugyan a jelenleg gyakorlatban is működő technológiai megoldások távol vannak ettől, a kutatók szerint a Nagy Hadronütköztető (CERN) képes ilyen erősségű sugárnyalábok generálására.

Az energiamennyiség előállításához a kutatók egy ambíciózus szerkezetet képzeltek el, amelyet a Naphoz közel elhelyezve, az égitest energiáját gyűjtené össze a sugárnyaláb előállításához. Bár ez a koncepció egyelőre a tudományos-fantasztikus határán mozog, a tanulmány rámutat, hogy elméletileg lehetséges egy tudományos szempontból hasznos szondát eljuttatni az Alfa Centaurihoz, még ha az több évtizedbe is telne.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Valami történik a lakossági állampapíroknál – Mik ezek az adatok?

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?

Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
ukrajna háború szerda percről percre