A budapesti memorandumot 1994. december 5-én írta alá Budapesten három atomhatalom, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Oroszország. A memorandum értelmében az Ukrajnában, Kazahsztánban és Belaruszban maradt szovjet atomfegyvereket Oroszországba szállították, cserébe a három atomhatalom írásos ígéretet tett arra, hogy tiszteletben tartják a három posztszovjet ország szuverenitását és területi épségét, illetve nem alkalmaznak fenyegetést vagy katonai erőt velük szemben. Franciaország és Kína gyengébb garanciák ígéretével csatlakozott a memorandumhoz.
Oroszország a Krím 2014 eleji megszállásával megszegte a szerződésben vállalt kötelezettségeit, amit később az Ukrajna elleni teljeskörű invázióval, majd négy megye elcsatolásával súlyosbított.
A Krím megszállása azonban érdemi szankciókkal nem járt Moszkvára nézve.
Zelenszkij az interjúban azt mondta, az ukrán tisztviselők 2014 óta három alkalommal kezdeményeztek konzultációkat az aláírókkal az orosz agresszió miatt.
Mindenkinek konzultálnia kell. Mindenkinek el kell jönnie. Mindenkinek sürgősen találkoznia kell, az USA-nak, Nagy-Britanniának, Oroszországnak, Franciaországnak, Kínának. Kérdezi, hogy eljött-e valaki? Nem. Válaszolt valaki ezekre a levelekre, hivatalos levelekre? Ezeket mind diplomaták jegyezték fel. Folytatott valaki konzultációkat? Nem, és miért nem? Le se sz**ták
– mondta Lex Fridman kérdésére az ukrán elnök.
Zelenszkij szerint Ukrajna 1994-ben az Egyesült Államok és Oroszország nyomása alatt állt, hogy váljon meg atomfegyvereitől. Megjegyezte, börtönbe kellene záratni mindenkit, aki nyomást helyezett Ukrajnára ennek érdekében.
Ez a két állam arról tárgyalt, hogy Ukrajna ne rendelkezzen nukleáris fegyverekkel. Ukrajna beleegyezett. Most már csak meg kell találnunk ezeket az embereket, és börtönbe kell zárnunk mindazokat, akik, őszintén szólva, ezt az egészet kitalálták
– jelentette ki Zelenszkij.
Oroszország elnöke abban az időben Borisz Jelcin volt, aki 2007-ben meghalt. Az Egyesült Államokat annak idején Bill Clinton vezette.
Címlapkép forrása: Pier Marco Tacca/Getty Images