A polifenolok a fitonutriensek csoportjába tartoznak, amelyek olyan természetes anyagok, amelyek minden növényben megtalálhatóak és a különféle környezeti hatásokkal szemben nyújtanak védelmet. Ugyan ezen vegyületek önmagukban nem minősülnek tápanyagnak az emberi szervezet számára, ha nem viszünk be belőle elegendő mennyiséget, a hiány miatt számos megbetegedés alakulhat ki.
A szakemberek szerint ezen anyagok magas koncentrációban találhatók meg a
mély vagy élénk színű gyümölcsökben és zöldségekben, valamint olyan italokban, mint a tea, a kávé és a vörösbor.
Bár gyakran merül fel, hogy a vörösbor jó ásványi anyag forrás lehet, érdemes vigyázni a fogyasztásával, ugyanis a közelmúltban megjelenő kutatások azt bizonyítják, hogy már kis mennyiségű alkohol fogyasztásának is több lehet a negatív hatása, mint az előnye a szervezet számára.
Federica Amati, a Zoe, egészséges táplálkozást támogató alkalmazás egyik vezető kutatója és a londoni Imperial College School of Public Health tudósa szerint olyan általános élelmiszerekben is találhatóak kulcsfontoságú ásványi anyagok, például flavonolok és katekinek, mint a kakaó és a zöld tea.
A kakaóban található flavanolok összefüggésbe hozhatók a stroke és a szívroham kockázatának csökkenésével. A zöld teában található katechinek pozitívan befolyásolhatják az anyagcserét
- mondta Amati.
A polifenolok egészségügyi előnyeit számos tanulmány alátámasztja. Egy kutatás kimutatta, hogy a polifenolokban gazdag étrendet követők körében
46%-kal alacsonyabb volt a szívbetegségek kialakulásának kockázata.
Emellett ezek a vegyületek növelhetik az agy vérellátását és csökkenthetik a szervezetben fellépő gyulladásokat, ami potenciálisan segíthet a neurodegeneratív betegségek elleni küzdelemben. Daniele Del Rio, az olaszországi Parmai Egyetem táplálkozástudományi professzora hangsúlyozza:
Számos tanulmány kimutatta, hogy a polifenolok megfelelő bevitele számos krónikus betegség kockázatának csökkenésével jár együtt.
Ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy még sok kutatásra van szükség a polifenolok pontos hatásmechanizmusának megértéséhez. A fitonutrienseknek a kutatók szerint több ezer fajtája létezik, amelyek közül még nem is sikerült mindet beazonosítani.
A szakértők szerint a polifenolok jótékony hatásai részben a bélmikrobákkal való kölcsönhatásuknak köszönhetők. A bélbaktériumok átalakítják ezeket a vegyületeket, ami elősegíti a felszívódásukat és hasznosulásukat a szervezetben.
A polifenolok iránti érdeklődés újjáéledése részben a bélrendszer egészségére irányuló fokozott figyelemnek köszönhető. Emily Leeming, mikrobiom-szakértő kiemeli, hogy a polifenolok legjobb forrásai közé tartoznak a fűszernövények és fűszerek, valamint egyes hüvelyes növények, mint például a fekete bab.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a polifenolok előnyeinek kiaknázásához a legjobb megközelítés a változatos, növényi alapú étrend követése. Ez magában foglalja a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék, magvak, fűszernövények és fűszerek fogyasztását.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images