Egy hongkongi tulajdonú, kameruni zászló alatt közlekedő teherhajó tajvani hatóságok szerint elvágott egy tenger alatti kommunikációs kábelt Tajvan közelében. Az érintett kábel a szigetet köti össze a térség más országaival.
Bár az internetkapcsolat nagyjából zavartalan maradt, az incidens ismét felhívta a figyelmet Tajvan digitális infrastruktúrájának sérülékenységére, különösen egy esetleges kínai invázió vagy blokád esetén.
A tajvani parti őrség nyolcórás kutatás után azonosította a hajót, amelyet a rossz időjárási viszonyok miatt nem tudtak átvizsgálni. A hajót, amely Shunxing 39 néven volt regisztrálva, később Dél-Korea felé tartó útján is követték. A hatóságok szerint a hajó két különböző automatikus azonosítórendszert használt, ami gyanússá teszi az esetet.
A kínai szürkezónás nyomásgyakorlási stratégiák, mint például a kábelszabotázs, egyre gyakrabban fordulnak elő. Csüe Hő-ming, a tajvani digitális minisztérium helyettes vezetője szerint az ilyen akciók alapos tervezést igényelnek, és nem valószínű, hogy puszta balesetekről van szó. A helyzet kezelésére Tajvan alternatív internetkapcsolati megoldásokat, például alacsony földkörüli műholdak és mikrohullámú kommunikáció használatát is fontolgatja.
A hasonló incidensek nemcsak Ázsiában, hanem Európában is egyre gyakoribbak.
Az elmúlt évben kínai hajókat gyanúsítottak két balti-tengeri adatkábel és egy földgázvezeték rongálásával.
Az európai hatóságok szerint ezek a szabotázsakciók a kritikus infrastruktúra elleni globális fenyegetéseket példázzák.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images