Dame Sally Davies, aki a szuperbaktériumok elleni globális fellépés vezető szószólójává vált, aggasztó képet fest a jövőről. Az Observernek adott nyilatkozatában hangsúlyozta:
Évente körülbelül egymillió ember hal meg a mikrobiális rezisztencia terjedése miatt, és ez a szám a következő 25 évben növekedni fog. Ez tényleg ijesztő.
A becslések szerint 2050-re az AMR okozta halálozási arány megduplázódhat.
Az előrejelzések alapján a következő negyedszázadban közel 40 millió ember veszítheti életét a szuperbaktériumok miatt.
Különösen az idősek vannak veszélyben, hiszen a 70 év felettiek körében a halálozási arány 1990 óta 80%-kal emelkedett.
A probléma egyik fő oka az antibiotikumok túlzott és helytelen használata. Davies rámutatott, hogy az összes antibiotikum mintegy 70%-át az állatállománynak adják, ami elősegíti a rezisztens baktériumtörzsek kialakulását. "Lényegében antibiotikumokat szórunk a tehenekre, csirkékre és juhokra olcsó alternatívaként a növekedésserkentők vagy a betegségek terjedésének megelőzésére szolgáló profilaktikumok helyett" - magyarázta a szakértő.
A rezisztens baktériumok terjedése nem ismer határokat. Davies szerint a szennyezett földterületekről vagy vizekből a szél által szállított baktériumok és rezisztens gének más helyeken is megjelenhetnek, ami globális problémává teszi az AMR-t.
Az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelem egyik legnagyobb kihívása az új antibiotikumok fejlesztésének hiánya.
A 80-as évek vége óta nem kerültek új antibiotikum-osztályok rutinszerű használatba, és az a piaci modell, amely elősegítené az újak létrehozását, megtört
- mondta Davies. A gyógyszergyártók számára jelenleg nem kifizetődő új antibiotikumok kifejlesztése, mivel azokat ritkábban használják, mint például a vérnyomáscsökkentőket vagy a rákgyógyszereket.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images