A rezsim bukásával együtt Moszkva elvesztette a lehetőségét arra, hogy hagyományos tengeralattjárókat tartsanak a térségben. A Novorosszijszk (B-61), egy modernizált, Kilo-osztályú tengeralattjáró január 2-án, az éj leple hagyta el a beltengert a Gibraltári-szoroson keresztül. Útját a portugál haditengerészet január 4-én megerősítette.
Ezzel nem maradt orosz tengeralattjáró a Földközi-tengeren.
Oroszország 2013 óta állomásoztatott egy, néha több Kilo-osztályú tengeralattjárót a Mediterráneumban. Ezek bázisa Tartúszban volt, de 2024. december 3. óta egyetlen tengeralattjáró sem futott be oda.
A bázis elvesztése azt jelenti, hogy az ott állomásozó tengeralattjáróknak a tengeren kell maradniuk, és csak rövid látogatásokra van lehetőségük baráti kikötőkben. Ez pedig tarthatatlanná teszi a tartós jelenlétet a Földközi-tengeren.
Oroszország arra törekedhet, hogy Tartúsz helyett egy másik támaszpontot létesítsen. Szó volt arról, hogy Oroszország tárgyalásokat folytat az új szíriai kormánnyal a bázis megtartásáról, de a helyszínen ennek semmi jele. A lehetséges helyszínek között szerepel Bengázi, Tobruk vagy Al Burdi, mivel ezeket a kelet-líbiai városokat az Oroszország által támogatott Halifa Haftár ellenőrzi.
Címlapkép forrása: Oguz Yeter/dia images via Getty Images