Ausztria politikai válságba került, miután a szeptemberi parlamenti választásokat követően meghiúsultak a koalíciós tárgyalások. Az Osztrák Néppárt elnöke szombaton jelentette be, felfüggeszti a tárgyalásokat az osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ), miután hónapokon keresztül képtelenek voltak megegyezni a koalíciós feltételekben. Karl Nehammer ezzel párhuzamosan lemondott a pártelnöki és kancellári posztról.
A centristák tárgyalásának célja alapvetően a szélsőjobboldal kormányon kívül tartása volt. A helyzet most úgy tűnik, mégiscsak kedvező fordulatot vehet az FPÖ számára, miután az osztrák elnök, Alexander Van der Bellen több órás egyeztetést követően bejelentette, megkapják az esélyt a kormányalakításra.
Christian Stocker, az ÖVP ideiglenes vezetője már jelezte, hogy pártja kész tárgyalásokat folytatni a szélsőjobboldallal.
A Néppárton belül elcsendesedtek azok a hangok, amelyek kizárják a Herbert Kickl vezette Szabadságpárttal való együttműködést
- jelentette ki Van der Bellen, aki egyben azt is hozzátette, hogy ez a fejlemény "egy új utat nyithat meg, amely korábban nem létezett".
A szélsőjobboldali FPÖ alapvetően bevándorlás-ellenes politikát folytat és az Oroszország elleni szankciók feloldását szorgalmazza. Legutóbbi választási programjukban Ausztria "homogénebbé" tételét tűzték ki célul.
A szeptember 29-i választásokon az Osztrák Szabadságpárt a szavazatok 28,8 százalékát kapta, ezzel megnyerte a választást. A második helyen végzett az Osztrák Néppárt a szavazatok 26,3 százalékával, a harmadik pedig az Osztrák Szociáldemokrata Párt lett 21,2 százalékkal.
Címlapkép forrása: Christian Bruna/Getty Images