Sokkoló merénylet, atipikus merénylő
2016 óta a legsúlyosabb terrorcselekmény történt Németországban, mikor Szász-Anhalt tartomány fővárosában, Magdeburgban egy BMW a tömegbe hajtott az adventi vásáron: öt ember meghalt, több mint 200 megsérült. A sokkoló támadás alig pár nappal karácsony előtt, december 20-án történt, szinte napra pontosan a 2016. december 19-i berlini terrormerénylet után nyolc évvel. Akkor egy németországi menekültstátusért sikertelenül folyamodó tunéziai állampolgár hajtott teherautóval a tömegbe, szintén egy karácsonyi vásáron, közvetlenül 12 ember halálát okozva. (Egy tizenharmadik áldozat évekkel később halt bele sérüléseibe.)
Míg a 2016-os egyértelműen iszlamista támadás volt – a merénylő az Iszlám Államnak fogadott hűséget –, a mostani magdeburgi merénylet elkövetője szaúdi létére iszlámkritikus volt. A férfi 2006 óta élt Németországban, de csak 2016-ban folyamodott menekültstátuszért azzal az indoklással, hogy amennyiben vissza kellene térnie Szaúd-Arábiába, az élete veszélybe kerülne. Mint kiderült, Taleb Al Abdulmohsen neve alatt összesen 80 tartományi és szövetségi rendőrségi ügyet tároltak (ezek egy része duplikáció), a merénylő tehát már jó párszor a hatóságok látókörébe került.
Miután szaúd-arábiai orvosi tanulmányainak egy részét Németországban nem akarták elismerni, Abdulmohsen megfenyegette az orvosi kamarát, amiért pénzbüntetést kapott. Mecklenburg–Elő-Pomeránia tartomány belügyminisztériuma szerint már 2015. február 6-án tájékoztatták a szövetségi bűnügyi hivatalt, hogy a férfi esetlegesen merényletre készülhet. A férfi később szaúdiaknak, főleg nőknek segített abban, hogy elhagyják hazájukat. Abdulmohsen több ízben bírálta a német hatóságokat, hogy szerinte nem tesznek eleget az iszlamizmussal szemben.
Hogy pontosan mi volt a merénylet indítéka, azt még vizsgálják, de az egyébként pszichiáterként dolgozó férfi nagy valószínűséggel maga is pszichés beteg. Szintén vizsgálat tárgya, hogy a hatóságok miért nem vették elég komolyan a figyelmeztető jeleket – ennek egyik oka az lehetett, hogy Abdulmohsen személye nem illett az ismert merénylői profilokba.
Átírta a kampányforgatókönyveket a merénylet
Éppen négy nappal a merénylet előtt, december 16-án tartottak bizalmi szavazást a Bundestagban Olaf Scholzról, amelyet a kancellár elvesztett, így megnyílt a lehetőség az előrehozott választások kiírására. Scholz hármas koalíciója valójában már korábban, november 6-án megbukott, amikor a legkisebb koalíciós partner, a liberális FDP kilépett a kormányból, amely így kisebbségbe került. Később a kormánypártok és az ellenzék vezető ereje, a konzervatív CDU/CSU szövetség megállapodtak az előrehozott választások időpontjában, február 23-ában.
Míg december 20-a előtt úgy tűnt, hogy a választási kampány elsősorban a gazdaság problémái körül forog majd, a magdeburgi merénylet átírta a forgatókönyveket, és ismét a bevándorlás kérdése vált az egyik legfontosabb kampánytémává.
Németországban egy éven belül már a harmadik halálos merénylet történt: május 31-én egy iszlamista támadó több ember megsebesített, egy rendőrt pedig megölt egy késes támadásban Mannheimban, egy hasonló iszlamista késes támadás pedig három ember halálát okozta augusztus 23-án Solingenben. Mindhárom támadás újranyitotta a bevándorlással kapcsolatos vitákat, és mindhárom hozzájárult ahhoz, hogy a német pártok magukhoz képest egyre szigorúbb álláspontot foglalnak el a migrációs politikában.
A legnagyobb fordulatot a mostani választások megnyerésére legesélyesebb CDU/CSU konzervatív pártszövetség hajtotta végre, amely Angela Merkel Willkommenskulturjából váltott szigorú bevándorláspolitikára. A pártszövetség kancellárjelöltje, Friedrich Merz a merényletet követő napokban háttérbe vonult, és csak az áldozatokról emlékezett meg, karácsony után azonban kampányüzemmódba kapcsolt, és rögtön össze is kötötte a merényletet a bevándorlás kérdésével. Közösségi oldalán december 27-én ezt írta:
Nyilvánvaló, hogy a Magdeburgból származó elkövető, aki nem illik az eddigi elkövetői profilokba, német földön is részt vett olyan konfliktusokban, amelyeket egyszerűen nem tűrhetünk el. Ezt meg kell állítanunk! A gyász és az együttérzés minden jogos megnyilvánulása mellett a legfőbb elvnek ennek kell lennie: Nem akarunk ilyen (potenciális) bűnözőket az országunkban!
Egy másik posztban hozzátette:
Egyszerűen nem vagyunk elég következetesek a demokráciánk ellenségeivel szemben. Túl sok olyan embert tűrünk meg Németországban, akik nem akarnak integrálódni.
A konzervatív pártszövetség kisebbik tagja, a bajor CSU eközben radikális javaslatcsomaggal készül a hétfőtől szerdáig tartó kihelyezett ülésére. A csomag egyik eleme szerint például a bevándorlók a jövőben csak akkor maradhatnának Németországban, ha igazolni tudják, hogy elegendő jövedelemmel rendelkeznek – ezzel azt akarják meggátolni, hogy a bevándorlók a szociális juttatásokból akarjanak megélni. Egy másik elem, hogy a bűnelkövetőket azonnal kitoloncolnák az országból. Emellett a CSU szerint meg kellene teremteni a lehetőséget, hogy a határoknál azonnal visszaküldjék az illegális bevándorlókat. A biztonságot is erősítenék, például arcfelismerő rendszereket telepítenének pályaudvarokra, repülőterekre és más forgalmas helyekre.
A Der Spiegel értesülései szerint a nagyobbik uniópárt,
a CDU stratégái továbbra is a gazdaságot szeretnék a kampány fókuszában tartani,
különösen, mivel az üzleti életben több évet lehúzó Merzt a németek többsége kompetensebbnek tartja gazdasági kérdésekben, mint Scholzt. Ugyanakkor a migráció kérdéskörét sem akarják elengedni, különösen, mert ez a jelenleg második legnépszerűbb párt, a szélsőjobboldali, bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) malmára hajtaná a vizet.
Természetesen az AfD is igyekszik politikai előnyt kovácsolni a Magdeburgban történtekből, annak ellenére, hogy a merénylőről kiderült, szimpatizált a szélsőséges párttal. A párt elnöke és kancellárjelöltje, Alice Weidel egy december 23-án a szász-anhalti fővárosban tartott demonstráción iszlamistának nevezte a merénylőt, akiről már akkor kiderült, hogy nem iszlamista, hanem éppen hogy iszlámkritikus.
Germany, GMS poll:CDU/CSU-EPP: 33% (-1)AfD-ESN: 18% (+1)SPD-S&D: 16% (+1)GRÜNE-G/EFA: 13%BSW-NI: 4% (-2)FDP-RE: 4% LINKE-LEFT: 3%FW-RE: 2%+/- vs. 27 November-2 December 2024Fieldwork: 27 December 2024-2 January 2025Sample size: 1,010 https://t.co/obOCVirbpF
— Europe (Elects) January 3, 2025
Címlapkép: Az emlékezés virágai a magdeburgi Szent János-templom előtt 2025. január 3-án. Forrás: Peter Gercke/picture alliance via Getty Images