A Fehér Ház közleménye szerint a kitüntetetteket azért választották ki, mert "jó emberek, akik rendkívüli módon hozzájárultak országukhoz és a világhoz".
A díjazottak között kulturális ikonok, politikusok és aktivisták egyaránt megtalálhatók.
Bono, aki Paul David Hewson néven született, már korábban is részesült magas elismerésekben, többek között Franciaország legmagasabb kulturális kitüntetését is megkapta, valamint tiszteletbeli lovaggá ütötték. A zenész elsősorban a szegénység elleni küzdelemben és a HIV/AIDS-betegek támogatásában végzett munkájáról ismert.
Anna Wintour, aki 1988 óta áll a Vogue élén, a divatszakma egyik legbefolyásosabb alakja. Jótékonysági tevékenysége során több mint 20 millió dollárt gyűjtött az AIDS-kutatásra, emellett brit művészeti szervezeteket támogatott a finanszírozások csökkentése után.
A kitüntetettek között szerepel Soros György milliárdos filantróp és Hillary Clinton volt külügyminiszter is. Soros, aki 2018-ban Donald Trump egyik legfőbb kritikusaként levélbombázás célpontja volt, jelentős demokrata adományozóként ismert. Clinton alig néhány héttel azelőtt kapja meg a díjat, hogy egykori politikai riválisát, Trumpot beiktatják elnöknek.
A kulturális élet jeles képviselői közül Denzel Washington és Michael J Fox színészek, valamint Lionel Messi futballsztár és Earvin "Magic" Johnson, a Los Angeles Lakers visszavonult kosárlabdázója is a díjazottak között van. Ralph Lauren divattervező, George Stevens Jr. az Amerikai Filmintézet alapítója és David Rubinstein, a Kennedy Center korábbi elnöke szintén átvehetik a kitüntetést.
José Andrés humanitárius és séf, akinek World Central Kitchen nevű szervezete háborús övezetekben és természeti katasztrófák sújtotta területeken segíti a civilek élelmezését, szintén a kitüntetettek között van. Jane Goodall elismert brit természetvédő és Bill Nye tudományos oktató munkásságát is elismerik a díjjal.
Posztumusz kitüntetésben részesül Robert F. Kennedy volt igazságügyi miniszter, Ash Carter volt védelmi miniszter, Fannie Lou Hamer polgárjogi vezető és George W. Romney, Michigan állam volt kormányzója.
Az Elnöki Szabadság Érdemérmet John F. Kennedy volt elnök alapította.
A kitüntetést az elnök mérlegelése alapján, egy külső tanácsadó testület javaslatára ítélik oda. A korábbi díjazottak között olyan kiemelkedő személyiségek szerepelnek, mint Simone Biles tornász, Michelle Yeoh Oscar-díjas színésznő és Steve Jobs, az Apple alapítója.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images