Transznisztriában jelenleg körülbelül 450 ezer ember él, a régió de facto önálló államként funkcionál, mióta az 1990-es években ki akartak szakadni Moldovából.
Minden ipari létesítmény leállt, kizárólag az élelmiszeripar működik, hogy szavatolni tudjuk Transznisztria élelmiszerbiztonságát”
- mondta Szergej Obolonyik, a terület miniszterelnök-helyettese.
Hozzátette: ha nem oldódik meg gyorsan a helyzet, egyes vállalkozások örökre leállhatnak.
A régióban nincs melegvíz és nincs fűtés sem,
a hatóságok azt javasolták a helyieknek, hogy tartózkodjanak egy szobában minél többen és takarják el az ablakokat takarókkal, függönyökkel, használjanak elektromos fűtőberendezéseket.
A nehéz helyzetben fontos azonban, hogy tegnapra sikerült átállnia a nagy áramtermelő egységnek gázról szén alapú működésre, így legalább elektromos alapú fűtés van a szakadár régióban:
A térség eddig teljesen függött az Ukrajnán keresztül zajló gáztranszfertől, az orosz-ukrán megállapodást azonban Kijev az idei évtől nem újította meg. Az érintett európai országok többnyire tudták pótolni a kieső utánpótlási útvonalat, Transznisztria azonban gyakorlatilag teljesen le van zárva a külvilágtól, hiszen nyugatról Moldova, keletről Ukrajna határolja.
Moldova egyébként segítséget ajánlott a szakadár régiónak az európai gáz beszerzéséhez, de a megállapodás részletei még nem születtek meg.
Címlapkép forrása: Pierre Crom/Getty Images