A Der Standard beszámolója szerint Beate Meinl-Reisinger, a liberális NEOS elnöke pénteki sajtótájékoztatóján bejelentette, a továbbiakban nem vesznek részt a koalíciós tárgyalásokban. A pártelnök szerint az utóbbi napokban nem előrelépések, hanem visszalépések történtek, „bazári alkudozás” jellemezte a tárgyalásokat, amelyekből a továbbiakban nem kérnek.
Alexander Van Der Bellen köztársasági elnök hivatalának közleménye szerint a döntés után arra kérte az ÖVP elnökét, Karl Nehammer kancellárt, illetve az SPÖ vezetőjét, Andreas Bablert, hogy személyesen tárgyaljanak a kialakult helyzetről.
A szeptemberi választásokat a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) nyerte meg, de Van Der Bellen államfő nem volt hajlandó felkérni kormányalakításra a párt szélsőségesnek tartott elnökét, Herbert Kicklt. Ezért a második, a harmadik, illetve a negyedik helyen végzett Osztrák Néppárt (ÖVP), Ausztria Szociáldemokrata Pártja (SPÖ), illetve Új Ausztria és Liberális Fórum (NEOS) kezdett tárgyalásokba.
Beate Meinl-Reisinger bejelentése után elkezdődött a felelősök keresése a koalíciós tárgyalások kudarca miatt. Az ÖVP az SPÖ-t, az SPÖ a NEOS-t, míg a megbeszélésekben részt nem vevő FPÖ Karl Nehammert vádolta.
A Der Standard szerint négy lehetőség áll most a pártok előtt:
- Az ÖVP és az SPÖ köt egymással koalíciót, viszont nekik együtt csak 1 mandátumos többségük van a parlamentben, ami nagyon törékennyé tenné a kormányt.
- A két párt maga mellé veszi harmadikként a Zöldeket. A Zöldek eddig az ÖVP-vel koalícióban kormányoztak, de a választásokon magukhoz képest gyenge eredményt értek el, és a Néppárt már nem szívesen társulna velük újra.
- Az ÖVP az FPÖ-vel kezd koalíciós tárgyalásokba, aminek az a feltétele, hogy Nehammer távozzon a Néppárt éléről.
- Új választások jönnek.
Hogy melyik forgatókönyv valósul meg végül, az attól is függ, hogy marad-e pártja élén Karl Nehammer, illetve Andreas Babler, mert az utóbbi hetekben mindkettejük pozíciója meggyengült.
Címlapkép forrása: Michael Nguyen/NurPhoto via Getty Images