A 2023 októberében kirobbanó konfliktus súlyos következményekkel járt a helyi palesztin lakosságra nézve, az elmúlt 15 hónapban ugyanis összesen 160 ezer fővel csökkent az itt élők összlétszáma. A statisztikai adatok szerint ez azt jelenti, hogy összesen 6 százalékos zuhanás következett be,
körülbelül 55 ezren hunytak el az események következtében és 100 ezer felett van azoknak a száma, akik a távozás mellett döntöttek.
A Palesztin Központi Statisztikai Hivatal (PCBS) szerint 45 500 palesztin biztosan életét vesztette az események következtében, valamint további 11 ezer embert tartanak számon eltűntként. A Gázai övezetben maradt lakosság a zsugorodással együtt jelenleg 2,1 millió fős, 47 százalékuk 18 évnél fiatalabb. Az elmúlt időszakban heves esőzések is sújtják a területet, különösen az átmeneti sátortáborokban élő menekültek ezrei kitettek a természet szeszélyeinek.
Az izraeli külügyminisztérium szerint az PCBS adatai túlzóak, hozzátették, hogy ezeknek a célja kizárólag annyi, hogy rossz színben tüntessék fel Izraelt. Több jogvédő csoport is népirtással vádolja Jeruzsálemet, többen közülük a humanitárius segélyek megtagadást említik. A Nemzetközi Bíróság (ICJ) még 2024 elején döntött arról, hogy kötelezi a zsidó államot, hogy meg kell akadályoznia a palesztinok elleni népirtást. Izrael ezzel szemben azzal érvel, hogy minden esetben betartja a nemzetközi jogokat, valamint joga van magát megvédeni a Hamász radikális iszlamista terrorszervezettel szemben.
A Gázai övezetben a legfontosabb határátkelők le vannak zárva, az azon áthaladó forgalmat az izraeli védelmi erők (IDF) ellenőrzi. Ez az egyik oka, hogy az országot visszatérően azzal vádolják, hogy nem engedi bejutni a palesztinoknak szánt humanitárius segélyszállítmányokat, így a gyógyszereket és az élelmiszereket sem. A PCBS szerint
a Gázai övezet lakosságának mintegy 22 százaléka jelenleg katasztrofális mértékű akut élelmiszerhiánnyal küzd.
Címlapkép forrása: Khalil Ramzi Alkahlut/Anadolu via Getty Images